Až deset závažných případů, při kterých agresivní cestující napadli a zranili řidiče Dopravního podniku Ostrava (DPO), řeší ročně ostravští policisté.

Za jednu z posledních násilností padlo tento týden obvinění. Vyslechl si ho osmatřicetiletý muž, jenž během prázdnin pod vlivem alkoholu a drog zaútočil na řidiče autobusu. Stalo se tak v Ostravě-Porubě poté, co chtěl pasažér nastoupit se zmrzlinou v ruce. Řidič ho slušně upozornil, že to není možné. Cestující ho vzápětí zasypal nadávkami a posléze i údery.

„Muž část zmrzliny odhodil, následovaly vulgarismy i atak na řidiče,“ popsala situaci mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. Zaměstnanec dopravního podniku utrpěl zranění, které si vyžádalo několikatýdenní léčbu.

Muže, který se v noci ze středy na čtvrtek vloupal do jejího domu, zabila sedmašedesátiletá žena v Ostravě-Nové Vsi. Na místě zasahovali policisté i záchranáři, kteří však již dotyčnému nemohli pomoci.
Žena v Ostravě zabila muže, který se k ní vloupal. Deníku popsala průběh noci

Násilník po incidentu z místa zmizel, ochránci zákona jej ale záhy vypátrali. „Orientační zkoušky k detekci alkoholu i drog byly pozitivní,“ dodala mluvčí.

Agresor měl již v minulosti problémy se zákonem, mimo jiné kvůli výtržnictví. Nyní mu za trestné činy ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí až tři roky žaláře.

„Ročně zaznamenáváme přibližně osm vážných případů,“ řekla Deníku mluvčí DPO Karolína Rycková.

Řidič autobusu ostravského dopravního podniku Martin Plačko oslavil své narozeniny přímo ve voze. Na madla rozvěsil pro cestující bonbony, které speciálně pro tuto příležitost nakoupil.
Řidič slavil narozeniny v autobuse. Cestujícím nabídl bonbony

V paměti například zůstává surové napadení pětapadesátiletého řidiče autobusu v Ostravě-Porubě. Vrhli se na něj tři opilí mladíci, které napomenul kvůli rozbitému oknu. Násilníci jej tloukli několik dlouhých minut a způsobili mu středně závažná zranění. Pachatele se podařilo zadržet krátce po činu.

Ve stejné lokalitě byl před časem napaden jiný řidič autobusu, jenž napomenul devatenáctiletého mladíka. Ten černou barvou popsal interiér. Sprejer místo omluvy začal muže bít. Způsobil mu lehčí zranění – podlitiny v obličeje a zhmoždění žeber. Autobusák ho přesto dokázal zadržet a předat policii.

Zatímco hrubých fyzických napadení bývá naštěstí „jen“ několik ročně, slovním výpadům a výhrůžkám čelí řidiči podstatně častěji, prakticky každý den.

Plakát informující o zrušeném koncertu Heleny Vondráčkové se nachází například v opavské městské části Komárov.
Zrušený koncert Heleny Vondráčkové v Opavě bude řešit soud