Na Ostravsku je podle policejní databáze aktuální k rvnímu červencovému dni v pátrání 257 mužů a šestatřicet žen, včetně mladistvých do osmnácti let.

Hledaným číslo jedna je bezesporu exposlanec Petr Wolf (ročník 1960). Jeho dopadení považují moravskoslezští policisté i Lovci lebek za prestižní záležitost. V roce 2012 byl za zneužití jedenáctimilionové státní dotace z ministerstva životního prostředí pravomocně odsouzen k šesti rokům vězení a k pětimilionové pokutě. Wolf proces označil za politický, což soudci důrazně odmítli.

Letní koupaliště Sareza v Porubě. 19. června 2021 v Ostravě.
Vzhůru na koupaliště v Ostravě a okolí, kolik tam dnes utratíte peněz

Exposlanec po vynesení odsuzujícího rozsudku dělal vše pro to, aby nemusel za mříže. Nakonec zmizel. Krajský soud na něj vydal zatykač. V pátrací databázi figuruje od 25. ledna 2013. Poslední stopy vedly do Latinské Ameriky. „Stopa hledaného Petra Wolfa končí v Paraguayi. Tamní úřady jsme požádali o spolupráci. Nicméně ty zatím nepřistoupily k jeho zadržení,“ informovalo v roce 2019 Policejní prezidium České republiky. Od té doby se žádné nové zprávy neobjevily.

Lékař, který jednoho dne zmizel 

Řada otazníků zůstává v případu lékaře Martina Rybnikára (ročník 1976) ze Slovenska, který pracoval ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě. Nadějný lékař bez jakéhokoliv vysvětlení v březnu 2003 nenastoupil na svou směnu. Přitom měl pověst spolehlivého člověka, kterého si nadřízení chválili. Od té doby se nad ním slehla zem.

„Vědělo se o něm, že má rád Tatry, proto jsme pátrání zaměřili i tímto směrem. Nebyli jsme ale úspěšní,“ prohlásil před několika roky policista z pátracího oddělení, podle kterého se během vyšetřování ukázalo, že lékař měl zálibu v kurzovém sázení. „Na tehdejší dobu sázel poměrně velké částky. Víme také o větší výhře, kterou ale brzy prosázel,“ dodal kriminalista. Zda s tím lékařovo zmizení souvisí, však policie neví.

Vladana Gomes Adolfo, rodačka z Ostravy se provdala za Angolana a již několik let žije a podniká v hlavním městě Luandě.
Život a láska v Africe: Rodačka z Ostravy chystá další knihu a setkání s čtenáři

Ochránci zákona prověřovali několik verzí, včetně té, že se stal obětí násilného trestného činu. To se ale nepotvrdilo. Kolegové z práce se spíše klonili k tomu, že Rybnikár, který byl introvertní typ, nevydržel velké pracovní vytížení a odjel do slovenských hor relaxovat. Rád totiž lezl po skalách. Policie nevylučuje ani možnost, že měl v horách nehodu. Rybnikár nechal v Ostravě snoubenku.

Dvojnásobný vrah

Co se týká dalších regionů Moravskoslezského kraje, každý z nich má nějakou svou hledanou „celebritu“ nebo nezvyklý případ. Na Bruntálsku je nejhledanější osobou dvojnásobný vrah František Hudec (ročník 1950). V pátrání je od 23. září 1992. Zmasakroval svou manželku a nevlastního syna. Použil nůž a sekeru. Podle některých stop by se mohl ukrývat na území bývalého Sovětského svazu, není však vyloučeno, že je už po smrti.

Mezi hledanými je například Aleš Sznapka (ročník 1965) z Karvinska, jenž vystupoval v kauze lehkých topných olejů. Za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby byl odsouzen k více než devíti rokům vězení. V září 2016 byl na něj vydán evropský zatýkací rozkaz.

Podvodníci nejprve zapírali, poté se přiznali. Zleva Jaroslav S. a Antonín H.
Vloni a předloni obrali lidi z Ostravska o miliony. Bankovní podvody před soudem

V kategorii pohřešovaných osob je už od října 2002 Lambert Krejčíř z Karvinska, otec kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře, který je v současné době v jihoafrickém vězení. Policie nepochybuje, že Lambert Krejčíř byl unesen. Dokonce vyšetřovala i několik lidí. Jejich stíhání však bylo zastaveno. Předpokládá se, že Lambert Krejčíř během únosu zemřel, tělo se ale nenašlo.

Vybrané fotografie hledaných a pohřešovaných osob z Ostravska pocházejí z databáze Policie ČR platné k 1. červenci. Fotografie hledaných a pohřešovaných osob z dalších okresů Moravskoslezského kraje naleznete na regionálních stránkách Deníku.