K devíti rokům ve věznici se zvýšenou ostrahou byl odsouzen šestačtyřicetiletý nebezpečný recidivista Milan Křivda z Ostravy, který má na svědomí znásilnění třiačtyřicetileté ženy. Rozsudek v těchto dnech vynesl Okresní soud v Ostravě. Křivdu usvědčily stopy DNA nalezené na místě činu.

Křivda byl již v minulosti za sexuální delikty odsouzen. Podle znalců jde o člověka, který je pro své okolí velmi nebezpečný. Soud proto kromě vězení rozhodl také o uložení zabezpečovací detence. To znamená, že po odpykání trestu nastoupí do specializovaného zdravotnického zařízení spravovaného vězeňskou službou. „Je třeba zajistit ochranu společnosti,“ vysvětlil předseda senátu.

Jak dlouho tam Křivda zůstane, záleží na vyjádření znalců a poté rozhodnutí soudu. Ten musí nejméně jednou za dvanáct měsíců zkoumat, zda důvody zabezpečovací detence trvají. Teoreticky by Křivda mohl v zařízení zůstat do konce svého života.

Napadení

Ke znásilnění došlo 23. listopadu 2008 v Ostravě-Michálkovicích. Tehdy neznámý muž v brzkých ranních hodinách přepadl třiačtyřicetiletou ženu, která vystoupila z trolejbusu městské hromadné dopravy. Odtáhl ji mezi domy a znásilnil. Oběť se bránila, proti silnějšímu muži, který ji navíc pořezal na tváři, však neměla šanci.

„Někdo mě napadl zezadu. Něčím ostrým mě držel pod krkem. Snažila jsem se vytáhnout parfém z kabelky. To se sice podařilo, ale už jsem ho nestačila použít,“ uvedla oběť, která utrpěla řezné poranění pod krkem a na tváři.

Přivolaní kriminalisté místo činu detailně prohledali a zajistili důležité stopy, ze kterých experti získali DNA. Pachatele se jim však nepodařilo najít.

Po čase

Policisté podezřelého zadrželi až v létě loňského roku, tedy bezmála dva roky po zločinu. Tehdy se ukázalo, že jeden z porovnávaných vzorků DNA je shodný s tím, který byl zajištěn v Ostravě-Michálkovicích. Patřil Milanu Křivdovi. Jeho vzorek figuroval v databázi DNA, která byla před časem odebrána vězňům odsouzeným za závažné zločiny.

Křivda vinu popřel. Podle soudu jej však důkazy jednoznačně usvědčily.

Na trestný čin znásilnění pamatuje zákon dvěma až osmi roky vězení. Křivda byl ale kvůli předchozím odsouzením souzen jako zvlášť nebezpečný recidivista. Proto se na něj vztahovala vyšší sazba, a to 6 let a 4 měsíce až 10 let a 8 měsíců. Soud nakonec rozhodl o uložení devítiletého trestu.

Křivda se proti verdiktu i zabezpečovací detenci odvolal. „Podávám si odvolání proti všem výrokům,“ prohlásil Křivda. Konečné slovo tak připadne Krajskému soudu v Ostravě.

Z trestního zákoníku

„… zabezpečovací detence potrvá, dokud to vyžaduje ochrana společnosti. Soud nejméně jednou za dvanáct měsíců a u mladistvých jednou za šest měsíců přezkoumá, zda důvody pro její další pokračování ještě trvají…“