„Probíhající trestní řízení ukázala, že existuje metodologická propojenost mezi pachateli v různých krajích. Spočívá především ve vyměňování poznatků a doporučení a také ve stejném modu operandi, tedy zneužívání zájmových či volnočasových aktivit pro děti a mládež k mravnostní trestné činnosti,“ sdělil Moravčík.

Skupinu podle informací Radiožurnálu v různých krajích tvoří jednotlivci i skupinky stejně zaměřených lidí. Kriminalisté provedli několik domovních prohlídek, obvinili několik lidí a soudy dva muže poslaly do vazby.

Na skupinu kriminalisté přišli, když vyšetřovali případy zneužívání dětí v Ostravě a Táboře, píše server.

Muž dlouhé roky působil v ostravském oddíle, který nabízel mimoškolní volnočasové aktivity pro děti. Na snímku z jednání u okresního soudu, který rozhodoval o uvalení vazby.
Muž z Ostravy přes 20 let zneužíval nezletilé chlapce, policie hledá další oběti

Devětačtyřicetiletý muž organizoval na základních školách v Táboře kroužky pro školáky několik let, kriminalisté zjistili, že při tom přes deset dětí sexuálně zneužil. Také čtyřicetiletý muž z Ostravy působil ve spolku, který pomáhal dětem vyplnit volný čas. I toho kriminalisté obvinili ze zneužití několika nezletilých dětí.

Letos v červnu policejní mluvčí Soňa Štětínská novinářům řekla, že muž působil v ostravském oddíle zaměřeném na mimoškolní volnočasové aktivity pro děti. Policistům už se podařilo podle ní prokázat znásilnění u několika chlapců.

Děti zneužíval roky

„Muž se v rámci organizování aktivit a akcí oddílu dopouštěl na jím vytipovaných nezletilých chlapcích ve věku od deseti do 15 let jednání značně zasahujícího do jejich sexuální integrity. Sexuální útoky na tyto zvlášť zranitelné oběti měly různé podoby a měly se stávat při oddílem realizovaných akcích na několika místech našeho kraje, ale i v zahraničí, a to pravděpodobně již od roku 2000 do současnosti,“ uvedla Štětínská.

Ilustrační snímek
Sexuálního násilí na dětech přibývá. Čtvrtina obětí u soudu nedostane odškodné

O případu v Táboře informovali policisté loni v květnu. Muž, který organizoval volnočasové aktivity, děti pravděpodobně sexuálně obtěžoval několik let, uvedl tehdy na policejním webu krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Muž, který v minulých letech působil a vedl volnočasové kroužky například na základce v Malšicích či ve Zborovské v Táboře, pořádal zájezdy na hory, výlety a další volnočasové aktivity pro děti, stanul před soudem. K obžalobě státního zastupitelství, která má deset obsáhlých bodů týkajících se zejména zvlášť závažného zločinu pohlavního zneužití, se připojilo celkem devět poškozených chlapců se svými zákonnými zástupci.

Policisté případy nejprve řešili odděleně, později ale zjistili, že jsou propojené. Podle nich jsou stíhaní muži součástí skupiny lidí podezřelých ze zneužívání dětí i v jiných krajích.