"Osobně si myslím, že to není žádný velký propadák. Taky jsme mohli třeba odjet bez medaile. K tomu je vždy blízko," řekl šéf české olympijské mise Martin Doktor. Před čtyřmi lety v Pchjongčchangu měli Češi sedm cenných kovů, v roce 2014 v Soči ještě o medaili více.

"Jsem přesvědčený, že za čtyři roky zase budeme mít borce na medaile," doplnil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Ester Ledecká pózuje se zlatou medailí ze snowboardu.
Čínský přáteláček očima Ledecké: Unikátní a skvělé. Jsem moc vděčná

Běžkyně na lyžích Therese Johaugová vylepšila v závěrečném soutěžním dnu už tak rekordní bilanci norské výpravy o 16. zlato. Severská velmoc tím o dvě prvenství vylepšila maximum, o které se dosud dělila s Kanadou a Německem. Norové v Číně vybojovali také osm stříbrných a 13 bronzových. S 37 medailemi obhájili pozici nejúspěšnější země z Pchjongčchangu, kde měli bilanci 14-14-11.

Stejná bilance se Slováky

Zlato a bronz vybojovali také Slováci, jimž se o medaile postarali vítězná slalomářka Petra Vlhová a hokejisté, a Belgičané. Alespoň jednoho olympijského šampiona mělo v Číně 24 zemí, na cenný kov dosáhli sportovci 29 států.

Za Nory skončili druzí stejně jako v Pchjongčchangu Němci s 12 zlatými, 10 stříbrnými a pěti bronzovými medailemi, následovala domácí Čína (9-4-2). Až jedenáctá skončila minule třetí Kanada, která v Koreji získala 11 titulů, zatímco tentokrát jen čtyři.

Prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.
Šéf českého biatlonu Hamza: Nejsme hokej, abychom mohli vyhazovat trenéry

odle celkového počtu cenných kovů se za Norskem umístili Rusové s bilancí 6-12-14, navíc právě výprava Ruského olympijského výboru zaznamenala ještě největší počet čtvrtých míst (13). Český tým vedle dvou medailí zůstal těsně pod stupni vítězů ve třech případech - Ledecká v alpské kombinaci, Sáblíková v závodě na 3000 metrů a biatlonistka Markéta Davidová v závodě s hromadným startem.