Předchozí
1 z 5
Další

Když se koníček stane i povoláním

Matěj Grék je amatérský meteorolog, kterému je pětadvacet roků. Svému koníčku se věnuje už déle než deset let a od ledna 2018 pracuje na letišti v Mošnově jako meteorolog pozorovatel. Sám říká, že na zlomový okamžik, kdy se rozhodl pro meteorologii, si pamatuje dodnes.

Matěj GrékZdroj: Deník / Lukáš Kaboň

„Bylo to v roce 2007, když jsem si všiml na obloze barevného úkazu vedle slunce. Tak jsem si tento jev našel na internetu, zjistil jsem, co znamená. Postupně jsem se začal zajímat o optické jevy v atmosféře a také bouřky,“ vzpomíná na své první zkušenosti s meteorologií mladý muž z Ostravy.

Zdroj: Archiv Matěje Gréka

Kdo by předpokládal, že amatérský meteorolog si pečlivě zapisuje několikrát denně údaje o teplotě, tlaku a další, v případě Matěje Gréka by hádal špatně. „Údaje si sice nezapisuji, ale dělám třeba experimentální předpovědi týkající se výskytu bouřek. Den nebo dva předem si pro určité území napíšu, co se dá očekávat, a pak to porovnám se skutečností. Jestli jsem v těch svých předpovědích úspěšný? Někdy to vyjde, jindy ta předpověď až tolik úspěšná není,“ přiznává Matěj Grék.

Matěj GrékZdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Na Ostravské univerzitě absolvoval loni fyzickou geografii. Tedy obor, který má k meteorologii velmi blízký vztah. „Od ledna 2018 pracuji na letišti v Mošnově jako meteorolog pozorovatel. Sleduji a hlásím, jestli mají piloti letadel, která budou na letišti přistávat za tři hodiny a pak v kratších intervalech, mají očekávat nějakou výraznou změnu počasí. Třeba sněžení, mlhu nebo bouřku,“ vysvětluje Matěj Grék a dodává, že na letišti v Mošnově mlhy bývají dosti časté.

Zdroj: Archiv Matěje Gréka

„Využívám samozřejmě i informace, které mi oznámí můj kolega na letišti, který počasí předpovídá i informace z dalších zdrojů. Práce na letišti mě moc baví a rád bych u ní zůstal. Platí to i o meteorologii. Je to dynamický obor, počasí se pořád mění, člověk se učí a dovídá stále něco nového. Fascinují mě bouřky a jejich energie,“ dodává Matěj Grék.

Matěj GrékZdroj: Deník / Lukáš Kaboň