Soužití plné fyzických i psychických útrap zažila žena z Ústecka. Její 28letý partner, s nímž žila ve společné domácnosti, se k ní choval jako tyran. Pálil ji cigaretou, nutil ji hodiny sedět polonahou v koutě. Policie nakonec násilníka zadržela a soud ho poslal do vazby. „Muž ji bil pěstmi do obličeje a do různých částí těla, típal o ni cigaretu a kousal. Ale týral ji i psychicky. Různými vulgárními urážkami a například několikahodinovým sezením v koutě ve spodním prádle,“ popsala teror policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Další případ domácího násilí je z Mostu. Tamní kriminalisté se zabývají incidentem, kdy 43letý muž týral své rodiče v seniorském věku. Agresor je podle policistů například brzo ráno budil křikem, rozbíjel vybavení bytu, pohazoval po něm skleničky a další věci. Rodičům poté nařizoval, aby nepořádek uklidili. Do svého otce pak také kopal, strkal a rdousil ho.

Senioři bývají často týráni svými dětmi. Ilustrační foto
Otce zbil i násadou od koštěte. Muž týral své rodiče, policisté ho zadrželi

„Výhrůžky smrtí byly na denním pořádku. Napadený otec nakonec vyhledal ošetření a tím celá věc vyšla najevo,“ přiblížil policejní mluvčí Václav Krieger. Policie loni na podzim muže z bytu vykázala, ale dotyčný opatření porušil už po dvou dnech. Začátkem letošního roku jej policisté po posledním incidentu umístili do cely.

O obou severočeských případech policie informovala v lednu. Právě z Ústeckého kraje podle statistik pochází nejvíce agresorů, které policisté loni vykázali ze společného obydlí. V roce 2022 jich bylo celkem 177. Na druhé příčce se umístila Praha se 156 vykázanými.

Smutný primát

Nejvíce případů vykázání po přepočtu na počet obyvatel je v posledních 16 letech na severu Čech - v Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji. Důvodem není jen sociální skladba obyvatel, ale i úroveň proškolenosti policistů, jak reagovat na násilné incidenty v soukromých vztazích. Naopak nejlepší je dlouhodobě situace na Plzeňsku a ve středních Čechách.

Od začátku roku 2007 v Česku existuje v případě domácího násilí možnost vykázat násilníka na deset dní ze společného obydlí. Od té doby policie využila tento institut u více než 18,5 tisíce případů. Podle organizace Bílý kruh bezpečí, která pomáhá obětem domácího násilí, se stává, že policie vykazuje některé násilníky i opakovaně. „Po návratu vykázaného domů se však domácí násilí často opakuje a situace se trvale vyřeší až po několikátém vykázání,“ potvrdil jednatel brněnské pobočky Bílého kruhu bezpečí Vladimír Vedra.

Oběti a agresoři 

„V případě vykázání násilníka označuje policie osoby ve společné domácnosti za ohrožené. Intervenční centra pak dále pracují s celým rodinným systémem,“ popsala vedoucí intervenčního centra v Havířově Michaela Ohřálová. V loňském roce policisté jako ohrožené označili celkem 2 224 osob, z toho byla téměř polovina žen, asi 45 procent nezletilých dětí a necelých 7 procent mužů. Podle Ohřálové je ale počet mužů-obětí domácího násilí ve statistikách značně podhodnocen.

Asi v polovině případů se vykázání týkalo vztahu mezi dítětem a rodičem, ve druhé polovině šlo o vztah partnerský, ať už manželský nebo druh-družka. Odborníci se v praxi setkávají nejčastěji s případy násilníků-mužů, ženy jsou podle Vedry častěji vykazovány kvůli násilnému chování na rodičích a více se u nich jedná o psychickou formu násilí.

Ilustrační foto.
​Domácí násilí na Vysočině. Vykázáním z domu policisté nešetří

Počet vykázaných v roce 2022 překonal i předchozí dva covidové roky, kdy byli lidé kvůli omezení kontaktů dlouhou dobu uvěznění doma. A současné důvody domácího násilí? Psycholog Jiří Brančík už dříve pro Deník uvedl, že na vině je špatná situace ve společnosti a problémy s penězi. „Pro mnoho lidí se život stává velmi těžkým, vzrůstá napětí, nervozita a obavy o budoucnost. To může vézt k agresivitě, často podpořené i alkoholem,“ vysvětlil Brančík.

Kam pro pomoc 

V případě domácího násilí se lze obrátit na Bílý kruh bezpečí pomocí jejich bezplatné nonstop linky 116 006 či některé z poraden, nebo na některé z 16 intervenčních center. Pokud jde o přímé akutní ohrožení, pomůže Policie ČR na tísňové lince 158.