Celoživotní vášní Anděly Pravdové z Horní Lhoty je vaření. To ji v průběhu desetiletí dělalo největší radost, nyní to však jsou její vnoučata – s různým počtem přívlastků „pra“. Sama totiž má tři děti, osm vnoučat, čtrnáct pravnoučat a dvě prapravnoučata. Paní Anděla má radost, že mají krásné dětství a mládí, protože její takové bohužel nebylo. I proto si dokáže života nanejvýš vážit.

Do Horní Lhoty se přistěhovala s rodiči už ve svých sedmi letech, v patnácti však odjela na výpomoc do rodiny sestry někdejšího slavného českého dirigenta Rafaela Kubelíka, která tehdy žila v Ostravě. „Velice si mě oblíbili a chtěli, abych zůstala déle,“ popisuje Anděla Pravdová.

Chatoviště v Horní Lhotě.
Přetížená Horní Lhota: V chatovišti u Ostravy bydlí celoročně stále více lidí

Musela se však vrátit domů a pomáhat s hospodářstvím. Odjížděla jako děvče, vracela se však jako zdatná kuchařka, která začala vařit pro celou svou rodinu. „Co jsem nevěděla, poradila mi přes plot starší sousedka.“ Vařila i v Německu, kam nakrátko s úplně cizími lidmi v roce 1939 odjela vlakem za svým Frantou, budoucím manželem, který tam byl nasazen a pracoval v továrně.

Po stovce pekla na obecní krmáš i synovu svatbu

Vaření a pečení ji ostatně provází celý život. „Je to moje záliba, koníček,“ zdůrazňuje nejstarší obyvatelka Horní Lhoty. Nejvíce se prý navařila „betoňáků“ se zelím a bůčkem. Ještě ve 100 letech dokonce napekla koláče na Krmáš v Horní Lhotě a o Vánocích s pravnukem Ondrou vánoční cukroví.

Největší výzvu si ale nechala na letošní podzim, kdy měla poněkud jiné starosti. Ženila totiž svého prostředního syna, kterého jako správná svatební maminka odvedla k oltáři, dokonce mu napekla svatební koláče a nebála se ani tradičního čepení nevěsty. „Ze svatební hostiny se mi ani nechtělo domů,“ přiznává.

Starosta Horní Lhoty Jaroslav Berger.
Starosta Horní Lhoty: I Václav Klaus se divil, proč nám do lesa jezdí tramvaj

A jelikož jsou tady za chvíli Vánoce, zájemcům prozrazuje svůj „tajný“ recept na vánoční omáčku. „Trochu jíšky, smažené slívy a dáš tam, co máš – ořechy, rozinky a hlavně rum, ten nezapomeň. Jíme to na Štědrý den s krupicí,“ nabádá v rok ustavení samostatného československého státu narozená Anděla Pravdová.

Anděla Pravdová v prosinci oslaví své 103. narozeniny. Její vitalitu by jí však mohl leckdo závidět.