Středa byla na rozdíl od čtvrteční slavnostní inaugurace nového prezidenta Petra Pavla ještě „normálním dnem“. Na Pražský hrad mířili přes deštivé odpolední počasí i normální návštěvníci včetně mnoha zahraničních turistů. Přesto však v sídle prezidenta byly vidět mnohé známky zítřejší oslavy.

Mezi pomníkem Tomáše Garriqua Masaryka a Matyášovou bránou stojí vojáci české armády a se zástavami nacvičují na zítřejší den. Kolem je mnoho policistů a když se jich turisté ptají, kudy se dostanou do Hradu, nejdříve nervózně odpovídají, že nemají čas. Pak však nakonec ukázují na boční vstup do areálu Hradu. „Celý Pražský hrad je ještě odpoledne normálně průchozí,“ dodávají k potěše turistů.

Zvolený prezident Petr Pavel.
Jak na inauguraci Petra Pavla: Cesta k Hradu, kde vidět prezidenta, co kontroly

Pak však stejně čeká všechny příchozí bezpečnostní kontrola policisty a průchod rámem. Relikt, který tu z ne úplně jasných příčin stále zůstává z dob vlády Miloše Zemana. 

Prohlídky jsou ale poměrně jednoduché, obsahy tašek se nijak moc nezkoumají a rámem projde kovový pásek i svazek klíčů, což vnáší do smysluplnosti prohlídek další otazník. Ve čtvrtek před inaugurací, kdy budou občané moci na hradní nádvoří, budou prohlídky značně tvrdší. A také delší.

Na Pražském Hradě už před inaugurací vládne předslavnostní atmosféra.Na Pražském Hradě už před inaugurací vládne předslavnostní atmosféra.Zdroj: Luboš Palata

Právě na zmíněném nádvoří, na místě, kde u sochy svatého Jiří prezident z balkonu tradičně kyne občanům, jsou už dnes velkoplošné obrazovky. I Česká televize už má po areálu celou flotilu přenosových vozů. U Matyášovy brány vlaje česká a ukrajinská vlajka. Česká je už i pod oním balkónem, na němž se po inauguraci objeví prezident Pavel.

Po Pražském hradě se také už teď pohybuje nezvyklé množství příslušníků Hradní stráže a policistů. Vše je připraveno na zítřek, kdy se na Hradě už zase budou psát dějiny.