Těžkých případů dál přibývá, maximum se v úterý posunulo na 1661 pacientů. Je to o sto víc než v neděli a o šest víc než v pondělí.

Podíl pozitivních testů na koronavirus v úterý stoupl na 44,6 procenta z pondělních 31,4 procenta. Vyšší byl naposledy na začátku ledna. Oproti minulému úterý laboratoře odhalily o 800 nákaz víc.

Růst počtu pacientů s covidem a také nedostatek zdravotnického personálu vede v ČR k situaci, kdy se kapacita intenzivní péče blíží vyčerpání. V některých krajích, jako jsou Plzeňský a Karlovarský, aktuálně nejsou pro pacienty s covidem žádná volná lůžka na ARO a JIP, jinde se kapacita vyčerpání blíží.

Stav hromadného postižení osob 

Statistiky hospitalizovaných na webu ministerstva nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, takže celkové počty obsazených lůžek jsou vyšší. Třeba ze zhruba 4000 lůžek na jednotkách intenzivní péče a ARO v Česku je nyní volných jen 575, tedy asi 14 procent. Pro covidové pacienty je určeno 156 z nich.

Pardubický kraj kvůli kritické situaci v nemocnicích vyhlásil v úterý odpoledne stav hromadného postižení osob.

Reprodukční číslo čtvrtým dnem v řadě klesá. Ke dnešku se snížilo o další tři setiny na 1,09 a je nejnižší za posledních 14 dnů. Hodnota nad jednou ukazuje sílící epidemii. Pokles reprodukčního čísla měl tentokrát vliv na snížení skóre protiepidemického systému ze 79 bodů na 76. Nadále to odpovídá nejpřísnějšímu, tedy pátému stupni, od čtvrtého ho ale dělí jen bod.

Indexem se koncem loňska řídila opatření proti šíření nákazy, ale nyní už jeho hodnota podle ministerstva zdravotnictví není relevantní. Hlavním ukazatelem je pro vládu naplněnost nemocnic.

Od 1. března loňského roku, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno už přibližně 1,27 milionu případů covidu-19. Aktuálně je v zemi nemocných asi 155 tisíc lidí. Od začátku epidemie zemřelo 20 941 lidí s covidem-19. V posledních dnech přibývá denně 170 až 180 úmrtí.

Omezení volného pohybu

V Česku je třetím dnem omezen volný pohyb lidí mezi okresy, omezení spolu s dalšími restrikcemi mají platit tři týdny. Firmy nad 250 zaměstnanců musejí ode dneška začít testovat pracovníky.

Nejvíce se v současnosti covid-19 šíří na Tachovsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na sto tisíc obyvatel 1413 nakažených. Za Tachovskem následuje Kolínsko s 1300 nakaženými v přepočtu.

 Od konce loňského prosince se v Česku proti koronaviru očkuje. Podáno bylo od té doby k úternímu večeru přes 700 tisíc dávek vakcín a obě potřebné dávky dostalo asi 246 tisíc lidí.