Musím mít v práci nasazený respirátor?
Ano, povinnost mít na pracovišti zakrytá ústa i nos respirátorem či jiným ochranným prostředkem bez výdechového ventilu s filtrační účinností alespoň 94 procent či chirurgickou rouškou podle aktualizovaných informací na vládním Covid Portálu stále platí.

Je respirátor povinný také v open space?
Pokud zde pracuje homogenní skupina spolupracovníků, je možné pracovat bez ochrany dýchacích cest. „Pokud by se jednalo o případ, kdy kancelář navštíví třetí osoba, která se v této skupině spolupracovníků v rámci jedné místnosti nevyskytuje, je potřeba mít nasazenou ochranu dýchacích cest,“ uvedla pro Deník Martina Čovbanová z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Musí mít povinně respirátory také zaměstnanci ve výrobních provozech?
Také zde jsou respirátory povinné. „Zaměstnanec nevykonává práci pouze na jednom místě, ale pohybuje se v areálu pracoviště a dochází tak k míchání různých skupin lidí,“ vysvětlila Čovbanová.

Můžu si respirátor sundat?
Ano, ale pouze v případě, že na pracovišti vykonáváte práci na jednom místě.

Jaké profese mají z této povinnosti výjimku?
Zdravotníci nemusí mít respirátor, je-li to nutné pro poskytování zdravotních služeb, například při resuscitaci pacienta. Ve výčtu výjimek jsou uvedeni také řidiči vozidel veřejné dopravy, soudci, advokáti, státní zástupci, znalci a tlumočníci při soudním jednání. Respirátor nemusí nosit ani umělci, moderátoři a redaktoři stejně jako lidé pracující v teplých provozech – kupříkladu ve sklářství či hutnictví.

Musím mít roušku, když pracuji sám v kanceláři?
V tomto případě nošení ochrany dýchacích cest povinné není.

Musím mít respirátor, když procházím chodbou ke kanceláři?
Ano, v tomto případě je ochrana dýchacích cest stále povinná.

Musím mít roušku, když pracuji z domova?
Ani v tomto případě není ochrana dýchacích cest nutná.