Předchozí
1 z 5
Další

„Začínal jsem na očním oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku pod primářkou Lýdií Dolinovou. To byla skvělá lékařka a učitelka ještě ze „staré“ školy. V roce 1996 jsem odešel na oční kliniku do Fakultní nemocnice v Ostravě (FN). Tam jsem začal s operacemi šedého zákalu, glaukomu a také sítnice,“ popisuje své začátky v oboru ostravský oční specialista Dalibor Cholevík.

Dalibor CholevíkZdroj: Deník / Lukáš Kaboň

„Po druhé atestaci jsem přechodně změnil působiště a pracoval jsem na očním oddělení Městské nemocnice v Ostravě, kde v tu dobu bylo jedno z nejlepších pracovišť v republice. Tam jsem se plně věnoval operacím šedého zákalu. Od roku 2006 jsem pak nastoupil jako zástupce přednosty oční kliniky zpět do FN Ostrava a prováděl jsem všechny typy očních operací.“

Dalibor CholevíkZdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Dalibor Cholevík byl deset let i jediným specialistou na oční operace novorozených a předčasně narozených dětí. „Ty mívají například vrozený šedý zákal nebo poškození sítnice. S kolegy jsme v této oblasti zaváděli nové terapeutické postupy,“ vysvětluje dále.

Dalibor CholevíkZdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Největší podíl jeho práce připadá ale na operace šedého zákalu. „Šedý zákal postihuje všechny, někoho dříve, jiného později. Dalo by se říct, že záleží jen na tom, zda se toho dotyčný dožije. To mluvíme o šedém zákalu přirozeném, věkovém. Existují však i jiné typy šedého zákalu, například po úrazech či při různých onemocněních,“ pokračuje Dalibor Cholevík.

Dalibor CholevíkZdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Podle něj operace šedého zákalu zaznamenávají v posledních letech obrovské změny. „I zde začíná pronikat laser. Dnes již umíme provádět i laserem asistované operace. Zatím je však tato metoda v začátcích, manuální provedení zkušeným chirurgem je v současnosti pořád nenahraditelné. Pokud se neobjeví zcela jiná metoda řešení problematiky šedého zákalu − například nechirurgické vyléčení pomocí léků − budou ale lasery stále více pomáhat i oftalmochirurgům,“ dodává oční specialista.

Dalibor CholevíkZdroj: Deník / Lukáš Kaboň