15. srpen 2002: Katastrofa na severu

V hlavním městě hladina vody pomalu klesá. Vše ale postupuje opravdu pomalu, pod vodou je stále třeba třetina metra. Někteří evakuovaní Pražané se přesto začínají vracet do svých domovů.

Zdroj: Deník

Je to ovšem hazard. Mnohé budovy jsou podmáčené, a jak velké riziko toto podmáčení představuje, ukazuje událost v Křižíkově ulici v pražském Karlíně. K zemi se tam zřítí několikapatrový obytný dům. Při události se naštěstí nikdo nezraní ani neumírá, hasiči a policisté ale přesto opětovně evakuují tisíce lidí, kteří se vrátili do svých domovů. Ke zřícení totiž může dojít i u dalších domů.

V Praze jsou pod vodou i významné instituce a je tak jasné, že voda má na svědomí nejen životy a soukromé majetky, ale i kulturní dědictví a historické předměty. Voda ničí například archiválie Vojenského historického archivu, Akademie věd, či České filharmonie.

Nadále pokračuje boj o životy zvířat z pražské zoo. Ošetřovatelům se dosud povedlo evakuovat, nebo přesunout do bezpečí celkem 1003 zvířat. Desítky zvířat přijímá třeba zoo ve Dvoře Králové, mezi nimi čtyři gorily, dva tygry a deset želv seychelských.

Jenže zatímco v Praze se spíše už sčítají škody a sleduje, jak hladina Vltavy postupně klesá, ve středu a na severu Čech se odehrává drama. Situace v povodí Labe je kritická. Pod vodou je Mělník, mnohé obce v okolí jsou prakticky zničeny. Třeba v Zálezlicích jsou poškozeny nebo zcela zničeny a pod vodou tři čtvrtiny stavení.

V Neratovicích je zatopený areál chemičky Spolana. Městem se rozeznívají sirény, upozorňující na únik nebezpečných chemických látek. Hasiči dostávají hlášení, že ze Spolany uniká jedovatý chlor. Na stole je možnost, že bude nutná evakuace města. Poté, co hasiči nacházejí zdroj úniku chloru do ovzduší, přichází informace, že plyn sice bude cítit, koncentrace ale nejsou životu nebezpečné.

Špatná je rovněž situace v Ústí nad Labem. Tam, navzdory nebezpečí, které představuje rozvodněná řeka, mají bezpečnostní složky problém se zvědavci, kteří se buď odmítají evakuovat, nebo míří přímo k Labi, aby se na tok podívali. Řeka má přitom kulminovat na dvanácti metrech, a už nyní její hladina dosahuje výšky přes deset metrů.

Na západě Čech jsou mnohá města prakticky odříznuta od světa, voda přetrhala koleje a poničila silnice.

Neovladatelná plavidla

Velkým problémem na Labi jsou uvolněná nákladní plavidla. Ta se nekontrolovatelně sunou řekou a představují velké nebezpečí, neboť plně naložené lodě mohou snadno narazit do mostů a zničit je. Celkem jde o třináct lodí.

Hrozí například uvolnění lodě s betonovou sutí, která by se pak mohla řítit na Děčín. Vojáci ji proto odstřelují a nechávají potopit. Podobný osud čeká i další lodě. U Děčína při odstřelu jedné z nich umírá devětačtyřicetiletý muž, který odstřel pozoroval. „Do hrudníku jej zasáhla železná střepina, která se při odstřelu uvolnila,“ píše dobové vydání Zemských novin.

Černý humor v SMS

Katastrofa v zemi s sebou přináší i kuriózní situace. Mobilní operátoři informují, že sítě zahlcují SMS zprávy s černým humorem, inspirované odehrávající se katastrofou. Jeden z textů je třeba smyšlený inzerát na chatu z Českých Budějovic. „K vidění u Karlova mostu. Plovoucí podlaha, tekoucí voda, koupaliště u chaty. Zn. spěchá,“ cituje text SMS dobové vydání Zemských novin.

Kromě černého humoru ale povodně samozřejmě vyvolávají i vlnu solidarity. Je spuštěno několik sbírek, jejichž konta rychle rostou. Množství lidí nabízí také ubytování pro rodiny, které přišly o střechu nad hlavou, či alespoň pro děti, aby nemusely s rodiči trávit dny v provizorním ubytování, například v tělocvičnách škol. Stát uvažuje o tom, že zajistí pro záchranáře zdarma palivo.

Povodeň 2002
• Povodeň postihla území v povodích řek Vltava a Labe, později také Ohře a Dyje, šlo tedy zejména o jižní, střední a severní Čechy. Velká voda se ale nevyhnula ani Moravě. Katastrofu způsobila ve stejnou dobu i v zahraničí, především v Německu, Polsku, Slovensku, Rakousku a Maďarsku
• Velká voda zasáhla třetinu Česka
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• První povodňová vlna se odehrála především ve dnech 7. až 9. srpna 2002, mnohem horší následky měla ovšem na rozdíl od povodní v roce 1997 druhá povodňová vlna, která zemi sužovala ve dnech 12. až 16. srpna 2002
• Průtoky měly na některých místech charakter až tisícileté povodně
• Zemřelo 17 lidí a 134 zvířat z pražské zoo, zničeny nebo poškozeny byly tisíce domů
• Škody se vyšplhaly na 73 miliard korun

Zdroj: Wikipedia

Povodeň 2002 den po dni:

Následky povodní v roce 2002.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 6. srpna a déšť předznamenal tragédii
Ničivé povodně roku 2002 ve Strakonicích.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 7. srpna a voda zaplavila jižní Čechy
Následky povodní v roce 2002.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 8. srpna a povodeň zabila prvního člověka
Ničivé povodně roku 2002 ve Strakonicích.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 9. srpna a hladiny klesaly
Povodně v roce 2002 na Litoměřicku
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 10. srpna a lidé odklízeli škody
Povodně v roce 2002 na Litoměřicku
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 11. srpna a opět přišly prudké lijáky
Povodně z roku 2002 v Praze. Lidé sledují 13. srpna stoupají hladinu Vltavy
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 13. srpna a evakuovat se muselo 200 tisíc lidí
Povodně v roce 2002 na Litoměřicku
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 14. srpna a povodeň zasáhla centrum Prahy