Předchozí
1 z 27
Další

Volební obvod 3 – Cheb

Miroslav Plevný vs. Jaroslava Brožová Lampertová 

Obvod 3 Cheb, Miroslav Plevný (STAN) vlevo, Jaroslava Brožová Lampertová (ANO)Zdroj: Archiv

Na Chebsku ve volebním obvodu 3 se ve druhém kole utká o post v senátu Jaroslava Brožová Lampertová za ANO a Miroslav Plevný kandidující jako nezávislý za STAN. Vysokoškolský učitel Plevný získal v prvním kole nejvíc hlasů, a to 27,43 %. Starostka obce Velká Hleďsebe Brožová Lampertová jich dostala 17,24 %.

„Tvrdím od začátku voleb, že do nich jdu sám za sebe. Ti, co mě znají, těm se představovat nemusím a ti, co mě neznají, si určitý obrázek o mně udělali,“ poznamenal čtyřiapadesátiletý Plevný.

"Během své kampaně, jsem se dozvěděla o dalších problémech, které lidé řeší, a chtěla bych se jim následně v postu senátorky věnovat," uvedla šestašedesátiletá Brožová Lampertová.

Volební obvod 6 – Louny

Ivo Trešl vs. Vladimír Drápal 

Obvod 6 Louny, Ivo Trešl (STAN) vlevo, Drápal Vladimír (ODS+TOP+KDU+KAN)Zdroj: Archiv

Ve volebním obvodu 6 na Lounsku postoupil do druhého kola boje o senát Ivo Trešl za STAN a Vladimír Drápal, nestraník a společný kandidát ODS, TOP 09, KDU-ČSL a KAN. Lékař Trešl dostal v prvním volebním kole 20,92 % voličských hlasů. Kurátor, produkční a vydavatel Drápal dostal 20,63 % hlasů. 

Traumatolog chirurgického oddělení rakovnické nemocnice se svěřil, že kvůli volební kampani před letošními senátními volbami musel upravit svůj pracovní program. „Kolegové i vedení nemocnice mi v tom vyšli vstříc,“ řekl osmačtyřicetiletý Trešl. 

Šestapadesátiletý Drápal před druhým kolem poznamenal, že boj o senátní křeslo začíná od nuly. „Hlasy z prvního kola se samozřejmě nezapočítávají,“ konstatoval. 

Volební obvod 9 – Plzeň

Lumír Aschenbrenner vs. Daniel Kůs 

Obvod 9 Plzeň-město, Lumír Aschenbrenner (ODSTOPKDUADSMon) vlevo, Daniel Kůs (Piráti)Zdroj: Archiv

V Plzni ve volebním obvodu 6 proti sobě v boji o senát stojí ve druhém kole občanský demokrat Lumír Aschenbrenner za Koalici pro Plzeň složenou z ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Koruny České a Agrární demokratické strany a Daniel Kůs za Piráty. První kolo ovládl Aschenbrenner s 34,93 % hlasů, jeho konkurent Kůs získal 21,33 %

Šedesátiletý starosta plzeňského obvodu Slovany a současný senátor Aschenbrenner po prvním kole prohlásil, že je rád za soupeře z demokratické politické strany pro kolo druhé. „Co se týká volební strategie, nic měnit nebudu, budu dál razit, co doposud,“ uvedl. 

Pirát Kůs si pochvaloval kampaň na internetu. „V tomto prostředí se Piráti umějí pohybovat. A vedle toho mají také jedno obrovské plus – nadšení a podporu dobrovolníků i registrovaných členů,“ komentoval šestačtyřicetiletý právník, plzeňský zastupitel a zakladatel internetové firmy. 

Volební obvod 12 – Strakonice

Tomáš Fiala vs. Luboš Peterka 

Obvod 12 Strakonice, Tomáš Fiala (ODS) vlevo, Luboš Peterka (KDU-ČSL)Zdroj: Archiv

Na Strakonicku ve volebním obvodu 12 změří ve druhém kole senátních voleb síly bezpartijní kandidát za ODS Tomáš Fiala a nestraník hájící barvy KDU-ČSL Luboš Peterka. Fiala v prvním kole nasbíral 27,84 % hlasů voličů, Pererka získal 15,01 %

Lékař a ředitel strakonické nemocnice Fiala přijal podle svých slov výsledek prvního hlasování s radostí. „Pociťuji velkou úctu k voličům, kteří šli volit,“ svěřil se třiašedesátiletý kandidát. 

Pětapadesátiletý starosta městyse Radomyšl Luboš Peterka byl na pocity skoupý. „Není na ně moc čas, musím hned pracovat na úspěchu ve druhém kole,“ uvedl. 

Volební obvod 15 – Pelhřimov

Milan Štěch vs. Jaroslav Chalupský 

Obvod 15 Pelhřimov, Milan Štěch (ČSSD) vlevo, Jaroslav Chalupský (Svobodní)Zdroj: Archiv

V obvodu 15 na Pelhřimovsku voliči rozhodnou ve druhém kole senátních voleb mezi Milanem Štěchem z ČSSD a bezpartijním kandidátem Svobodných Jaroslavem Chalupským. První kolo ovládl Štěch s 31,22 % hlasů, jeho protivník Chalupský dostal od voličů 23,54 %

Výsledek prvního kola splnil podle slov Štěcha jeho očekávání. „Velmi děkuji všem voličům, kteří přišli k volbám,“ prohlásil šestašedesátiletý obhájce senátorského křesla v obvodu. 

Také šestačtyřicetiletý podnikatel a radní Jindřichova Hradce Chalupský byl se ziskem druhého místa v prvním kole měření sil spokojený. „Překvapený úplně nejsem, mám velkou radost,“ pochvaloval si. 

Volební obvod 18 – Příbram

Petr Štěpánek vs. Jiří Burian 

Obvod 18 Příbram, Petr Štěpánek (STAN) vlevo, Jiří Burian (ODS)Zdroj: Archiv

Příbramsko čeká ve volebním obvodu 18 ve druhém kole senátních voleb souboj kandidáta STAN Petra Štěpánka a Jiřího Buriana, který hájí barvy ODS. V prvním kole dostal více hlasů Štěpánek, voliči mu jich dali 21,98 %, Burian získal 16,19 % hlasů. 

Štěpánek byl kromě výsledku v prvním kole spokojený i s volební účastí, na Příbramsku přišlo k senátním volbám 38,63 % voličů. „Podle mě by měla být volební účast tak 90 %, ale i přesto je to hezký výsledek,“ komentoval šestapadesátiletý starosta Petrovic. 

Obhájce senátního křesla Burian konstatoval, že má volební účast vliv i na to, kdo z nich dvou nakonec bude senátorem. „Myslím si, že výsledek voleb může zásadně ovilivnit počet voličů, kteří přijdou volit ve druhém kole,“ uved.

Volební obvod 21 – Praha 5

Michael Žantovský vs. Václav Láska

Obvod 21 Praha 5, Michael Žantovský (ODS + STAN + TOP09) vlevo, Václav Láska (SEN 21)Zdroj: Archiv

Voliči v Praze 5 rozhodnou ve druhém kole, zda se v obvodu 21 stane senátorem Michael Žantovský, kandidát ODS, STAN a TOP 09, nebo Václav Láska, který kandiduje za hnutí SEN 21. První kolo dopadlo pro Žantovského ziskem 39,63 % hlasů, Láskovi voliči dali 37,44 %.

Někdejší diplomat a současný ředitel Knihovny Václava Havla Žantovský už senátorem před lety byl. „Znepokojení nad vývojem, kterým se naše země ubírá, mě přesvědčilo, abych kandidoval,“ zdůvodnil svůj zájem o senát jednasedmdesátiletý kandidát.  

Šestačtyřicetiletý advokát a obhájce senátorského mandátu Láska před druhým kolem vyzval voliče, aby přišli k urnám. „Prosím, vezměte s sebou alespoň jednoho člověka, který si třeba v prvním kole cestu k volbám nenašel,“ vyzval na svých internetových stránkách. 

Volební obvod 24 – Praha 9

David Smoljak vs. Eduard Stehlík 

Obvod 24 - Praha 9, David Smoljak (STAN + Piráti + TOP 09), Eduard Stehlík (KDU-ČSL + ODS)Zdroj: Archiv

Pražští voliči v obvodu Praha 9 mají v dalším kole voleb do senátu na výběr mezi Davidem Smoljakem kandidujícím za STAN, Piráty a TOP 09 a Eduardem Stehlíkem za KDU-ČSL a ODS. V předchozím kole voliče více oslovil Smoljak, dali mu 42,87 % hlasů. Stehlík dostal 30,19 % hlasů.

Jednašedesátiletý obhájce křesla v senátu, scénárista a publicista Smoljak se svěřil, že měl obavy, jak volební účast ovlivní pandemie koronaviru. Nakonec ho však potěšilo, že oproti předchozím volbám nijak neklesla.

Hned po prvním kole však Smoljaka ostře zkritizoval jeho bratr Filip, který do Senátu kandidoval také, ale neuspěl. Na sociálních sítích jej poté obvinil z toho, že zavinil smrt jejich matky. Osobní útoky David Smoljak vyvrátil. „Žádné trestní stíhání se v této věci samozřejmě nekoná. Jen velká komplikace v důstojném rozloučení s nejbližším člověkem a značná lítost nad tím, kam až může člověka zavést pomatená mysl,“ napsal k bratrovým slovům.

Důstojník v záloze, vojenský historik a ředitel Památníku Lidice Stehlík sdělil, že podle jeho slov výsledek prvního kola nemusí předznamenat, jak dopadne další souboj s jeho protikandidátem. „Začíná se od nuly,“ řekl kandidát, který má padesát pět let. 

Volební obvod 27 – Praha 1

Václav Hampl vs. Miroslava Němcová

Obvod 27 - Praha 1, Václav Hampl (KDU + Z + PRAHA + SEN), Miroslava Němcová (ODS + STAN + TOP 09)Zdroj: Archiv

Ve volebním obvodu 27 v Praze 1 se voliči ve druhém kole voleb do senátu rozhodnou mezi Miroslavou Němcovou, která hájí barvy ODS, STAN a TOP 09, a Václavem Hamplem, bezpartijním kandidátem KDU-ČSL, SEN 21, Zelených a sdružení Praha sobě. První kolo ovládla Němcová se 48,56 % hlasů, Hampl jich získal 20,49 %.

Profesor lékařské fyziologie a někdejší rektor Univerzity Karlovy Hampl nešetřil na adresu své soupeřky kritikou. „Paní Němcové se zřejmě daří budovat image politické superikony, aniž by formulovala nějaké programové priority,“ ohradil se osmapadesátiletý muž, který senátní křeslo obhajuje. 

Sedmašedesátiletá poslankyně parlamentu za ODS Němcová reagovala slovy, že ji Hamplův komentář mrzí. „Vyjádřil se tím nemile i o mých voličích. Pokud by byl můj program vyprázdněný, tak by to znamenalo, že mi dali důvěru bez rozmyslu,“ uvedla.

Václav Hampl a Miroslava Němcová.
Drsná kampaň: Hampl vs. „svatá žena“ z ODS i spor bratrů kvůli matčině smrti

Volební obvod 30 – Kladno

Adéla Šípová vs. Petr Bendl

Obvod 30 - Kladno, Adéla Šípová (Piráti), Petr Bendl (ODS)Zdroj: Archiv

Na Kladensku ve volebním obvodu 30 mají voliči ve druhém kole senátních voleb na výběr mezi kandidátem ODS Petrem Bendlem a bezpartijní kandidátkou Pirátů Adélou Šípovou. Šípová v prvním kole dostala 17,80 % hlasů, Bendl obdržel 14,10 %

Právnička Šípová zdůraznila, že při volební kampani navštívila ve svém obvodu řadu měst a obcí. „Jsem ráda, že mi dali voliči důvěru,“ řekla čtyřicetiletá kandidátka. Také čtyřiapadesátiletý poslanec parlamentu a soukromý zemědělec Bendl podle svých slov svůj obvod poznal velmi dobře. „Znám dobře život ve městě a nyní na malé vesnici,“ konstatoval na internetu. 

I tento duel doprovází tvrdá kampaň. Bendl kupříkladu svou propagaci v regionálních novinách staví na tvrzení, že Piráti chtějí pomáhat migrantům a nepřizpůsobivým. Na sociálních sítích se také objevují placené příspěvky, které se ptají, zda Šípová skutečně žije u Kladna. Proti oběma tvrzením se kandidátka ohradila. „Je smutné, že se v závěru kampaně stalo jediným programem mého protikandidáta pomlouvání a lhaní," uvedla.

Volební obvod 33 – Děčín

Zbyněk Linhart 

Obvod 33 - Děčín, Zbyněk Linhart (STAN-SLK)Zdroj: Archiv

Senátorem lidé na Děčínsku v obvodu 33 zvolili Zbyňka Linharta, bezpartijního kandidáta STAN a Starostů pro Liberecký kraj. Senátní mandát získal v těchto volbách hned v prvním kole jako jediný v republice, lidé mu poslali 52,77 % hlasů. „Je to samozřejmě příjemnější, než volby prohrát,“ řekl jednapadesátiletý Linhart, který byl senátorem i v minulém volebním období.

Volební obvod 36 – Česká Lípa

Vít Vomáčka vs. Jiří Vosecký

Obvod 36 - Česká Lípa - Vít Vomáčka (ODS) vlevo, Jiří Vosecký (STAN + SLK)Zdroj: Archiv

Na Českolipsku voliči ve druhém kole pošlou do senátu buď kandidáta STAN a Starostů pro Liberecký kraj Jiřího Voseckého, nebo Víta Vomáčku, který jako nestraník hájí barvy ODS. V prvním hlasování lidé více věřili Voseckému, když mu dali 29,59 % hlasů, Vomáčka od nich získal 15,28 % hlasů.

Devětašedesátiletý obhájce senátního křesla Vosecký byl s výsledky prvního kola spokojený. „Výsledek voleb mně dává sílu do další práce,“ konstatoval. 

Podobně reagoval na to, že ho lidé poslali do druhého kola, i Vomáčka. „Jejich hlasy jsou pro mě zavazující,“ prohlásil po sečtení hlasů šedesátiletý starosta obce Kravaře. 

Volební obvod 39 – Trutnov

Jan Sobotka vs. Jan Jarolím 

Obvod 39 - Trutnov, Jan Sobotka (STAN) vlevo, Jan Jarolím (ANO)Zdroj: Archiv

Trutnovský volební obvod 39 zažije ve druhém kole senátních voleb souboj Jana Sobotky kandidujícího jako bezpartijní za STAN a Jana Jarolíma, kandidáta ANO. Sobotka první kolo ovládl se ziskem 41,71 % hlasů, jeho protivník Jarolím získal 26,26 %.

Starosta Vrchlabí Sobotka, kterému je padesát devět let, si dosavadní podporu voličů pochvaloval. „Je to pro mě výborný výsledek. Jsem za to moc rád," reagoval obhájce senátorského mandátu. 

Šestačtyřicetiletý Jarolím, starosta Dvora Králové nad Labem, označil svého soupeře za favorita druhého kola. „Nicméně ve druhém kole nemusí být rozdíl tak výrazný,“ komentoval. 

Volební obvod 42 – Kolín

Igor Karen vs. Pavel Kárník

Obvod 42 - Kolín, Igor Karen (ANO) vlevo, Pavel Kárník (STAN)Zdroj: Archiv

Voliči z Kolínska pošlou ve druhém kole voleb do senátu v obvodu 42 buď bezpartijního kandidáta STAN Pavla Kárníka, nebo zástupce ANO Igora Karena. První kolo patřilo Kárníkovi, když získal 20,05 % hlasů, konkurent Karen dostal od voličů 14,81 %

Šedesátiletý ředitel knihovny Kárník vyjádřil naději, že druhé kolo neovlivní příliš nízká volební účast. „Snad voliči ke druhému kolu senátních voleb přijdou. Nelze si zastírat, že právě k těmto volbám jich chodí velmi málo,“ posteskl si. 

V solidní volební účast v dalším boji o senát věří také lékař Karen, který má padesát šest let. „Věřím v podporu voličů i ve druhém kole,“ řekl. 

Volební obvod 45 – Hradec Králové

 Jan Holásek vs. Jiří Mašek

Obvod 45 - Hradec Králové, Jan Holásek (HDK + TOP + SE + Z +LE) vlevo, Jiří Mašek (ANO)Zdroj: Archiv

Na Královéhradecku v obvodu 45 lidé si lidé vyberou do senátu buď Jiřího Maška, který reprezentuje ANO, nebo Jana Holáska, nezávislého kandidáta Hradeckého demokratického klubu s podporou TOP 09, Zelených, SEN 21 a dalších uskupení. V prvním kole voliči dali Maškovi 19,51 % hlasů, Holásek jich získal 16,91 %

Dvaašedesátiletý lékař a poslanec parlamentu Mašek upozornil, že ve druhém kole podle jeho názoru začíná volba od nuly. „Výsledky z prvního kola se totiž mažou a teprve ve druhém kole se rozhodne, kdo se stane senátorem na příštích šest let,“ uvedl. 

Právník a zastupitel Hradce Králové Holásek, kterému je čtyřicet sedm let, poděkoval voličům, kteří ho do dalšího boje o senát poslali. „Věřím, že se mi do druhého kola podaří získat podporu i dalších demokratických stran,“ sdělil. 

Volební obvod 48 – Rychnov nad Kněžnou

Miroslav Antl vs. Jan Grulich 

Obvod 48 - Rychnov nad Kněžnou, Miroslav Antl (ZA OBČANY) vlevo, Jan Grulich (TOP 09 + LES)Zdroj: Archiv

Voliči ve volebním obvodu 48 rozhodnou mezi Miroslavem Antlem, který zastupuje hnutí Za občany, a Janem Grulichem, představitelem TOP 09, KDU-ČSL, STAN, LES a Pirátů. První hlasování dopadlo lépe pro Antla se ziskem 26,44 % hlasů. Grulich jich dostal 24,37 %

Pětašedesátiletý Antl senátorský post obhajuje. Ani jeho vyzyvatel Grulich, ředitel základní a mateřské školy, není politickým nováčkem. Působí jako krajský zastupitel. 

Volební obvod 51 – Žďár nad Sázavou

Josef Klement vs. Michal Šmarda 

Obvod 51 - Žďár nad Sázavu, Josef Klement (KDU-ČSL), Michal Šmarda (ČSSD + Zel + Budouc)Zdroj: Archiv

V okresu Žďár nad Sázavou ve volebním obvodu 51 postoupil do druhého kola kandidát KDU-ČSL Josef Klement a Michal Šmarda, který zastupuje ČSSD a další politické subjekty. 

Větší podporu zatím od voličů získal Klement, když mu dali 31,01 % hlasů, jeho konkurent Šmarda dostal 25,28 %. „Je vidět, že se lidé více zaměřili na osobnost kandidáta než na to, za koho kandiduje,“ komentoval výsledky prvního kola senátních voleb v obvodu 51 pětačtyřicetiletý starosta Nového Města na Moravě Šmarda. 

Volební obvod 54 – Znojmo

 Jan Grois vs. Tomáš Třetina

Obvod 54 - Znojmo, Jan Grois (SOM) vlevo, Tomáš Třetina (ODS + STAN + TOP 09)Zdroj: Archiv

Na Znojemsku ve volebním obvodu 54 změří ve druhém kole senátních voleb síly sociální demokrat Jan Grois, kandidující za hnutí Starostové a osobnosti pro Moravu, a Tomáš Třetina reprezentující TOP 09, STAN a ODS. První kolo patřilo Třetinovi, voliči mu dali 30,37 % hlasů, Grois dostal 25,75 %

Osmačtyřicetiletý starosta Moravského Krumlova Třetina po prvním hlasování prohlásil, že děkuje všem, kteří volili a vyjádřili tak svůj názor. „Byl bych rád, kdyby voliči přišli i do druhého kola voleb,“ řekl 

Voličům poděkoval za účast také čtyřicetiletý znojemský starosta Grois. „V tomto kole to voliči měli složité, protože v našem volebním obvodu kandidovalo mnoho osobností jako například pan Kováčik, pan Železný, ředitel nemocnice pan Pavlík i paní Šalomonová,“ upozornil. 

Volební obvod 57 – Vyškov

Jaroslav Klaška vs. Karel Zitterbart 

Obvod 57 - Vyškov, Jaroslav Klaška KDU + ODS + TOP 09) vlevo, Karel Zitterbart (STAN)Zdroj: Archiv

V obvodu 57, který zasahuje na Vyškovsko a na Brněnsko, se ve druhém kole střetne Jaroslav Klaška, který kandiduje za KDU-ČSL, ODS a TOP 09, s Karlem Zitterbartem, nestranickým kandidátem STAN. První kolo přineslo velmi těsný výsledek, když dali voliči Klaškovi 27,67 % a Zitterbartovi 27,15 % hlasů. 

„Ještě nás čeká druhé kolo. Senátorem nakonec může být jen jeden, je mnoho povolaných ale málo vyvolených. Proto zatím nechci předbíhat," komentoval výsledek prvního kola osmapadesátiletý architekt Klaška. 

„Pro mě to je především potvrzení toho, že lidé chtějí změnu. Je sice pravda, že tyto volby jsou i o regionálních tématech, je to však také významný signál pro celostátní politiku,“ prohlásil po postupu Zitterbart, který má čtyřicet jedna let. 

Volební obvod 60 – Brno-město

Roman Kraus vs. Anna Šabatová 

Obvod 60 - Brno-město, Roman Kraus (ODS + TOP 09), Anna Šabatová (Zel + SEN21 + Ideal)Zdroj: Archiv

V Brně si v obvodu 60 vybojoval druhé kolo senátních voleb kandidát občanských demokratů Roman Kraus a Anna Šabatová, která se o post uchází jako bezpartijní představitelka Zelených, SEN21 a dalších politických subjektů. Krausovi lidé dali v prvním kole 21,84 % hlasů, Šabatová od nich získala 17,94 % hlasů. 

„Budu hledat podporu i u těch kandidátů, kteří se do druhého kola nedostali,“ plánoval před druhým hlasováním čtyřiašedesátiletý Kraus, který léta šéfoval Fakultní nemocnici Brno.  

„Kandiduji proto, že cítím, že se nacházíme ve zlomovém období,“ komentovala svůj boj o senát devětašedesátiletá bývalá ombudsmanka Šabatová.

Štáb ODS - kandidát na senátora Roman Kraus s manželkou.
Boj o Senát v Brně: uspěl bývalý šéf nemocnice Kraus a ombudsmanka Šabatová

Volební obvod 63  - Přerov

Jitka Seitlová vs. Petr Vrána 

Obvod 63 - Přerov, Jitka Seitlová (KDU-ČSL), Petr Vrána (ANO)Zdroj: Archiv

Na Přerovsku a Novojičínsku ve volebním obvodu 63 svedou boj o senát ve druhém kole voleb Jitka Seitlová za KDU-ČSL a Petr Vrána, představitel ANO. Seitlová dostala v prvním kole 26,81 % hlasů voličů, Vrána jich dostal 20,65 %

„Vůbec jsem nevěděla, jak to dopadne, protože bylo poměrně dost silných kandidátů. Ráda bych poděkovala všem, kteří mě podporují a poprosila je, aby přišli volit i do druhého kola,“ okomentovala první hlasování šestašedesátiletá Seitlová, která senátní křeslo v obvodu 63 obhajuje. 

„Jsem potěšen, že mi lidé dali tolik hlasů, abych postoupil. Ať ve druhém kole uspěji nebo ne, patří poděkování všem lidem za to, že vůbec k volbám za současné situace, která panuje, přišli,“ prohlásil náměstek hejtmana Olomouckého kraje Vrána, kterému je čtyřicet pět let. 

Volební obvod 66 – Olomouc

Marek Ošťádal vs. Jan Zahradníček 

Obvod 66 - Olomouc - Marek Ošťádal (STAN) vlevo, Jan Zahradníček (ANO)Zdroj: Archiv

Ve volebním obvodu 66 na Olomoucku svedou boj o senát ve druhém kole hlasování zástupce STAN Marek Ošťádal a představitel hnutí ANO Jan Zahradníček. V prvním kole voliče oslovil víc Ošťádal, když od nich dostal 26,60 % hlasů. Zahradníček jich získal 22,44 %

"Chtěli jsme udělat s kapelou nějaké koncerty a nemůžeme. Spíš využíváme sociálních sítí, podpory kamarádů, starostů a podobně,“ popsal přípravu na další kolo senátního souboje hudebník a starosta Nákla Ošťádal, kterému je čtyřicet sedm let. 

„Hlavním cílem zůstává, abych přesvědčil lidi, že není zbytečné chodit ke druhému kolu senátních voleb,“ nastínil strategii před druhým hlasováním starosta Medlova a náměstek hejtmana Olomouckého kraje Zahradníček, kterému je šedesát let. 

Volební obvod 69 – Frýdek-Místek

Helena Pešatová vs. Jiří Carbol

Obvod 69 - Frýdek-Místek, Helena Pešatová (STAN), Jiří Carbol (KDU-ČSL + NMFM)Zdroj: Archiv

Na Frýdeckomístecku ve volebním obvodu 69 se voliči rozhodnou mezi Jiřím Carbolem, představitelem KDU-ČSL, a Helenou Pešatovou, bezpartijní kandidátkou STAN. První kolo dopadlo těsně, když dali voliči Carbolovi 21,69 % hlasů a Pešatové 20,71 %

„Známe se od střední školy a nikdy jsme neměli žádný spor. Navíc je paní starostka sympatická,“ popsal svůj vztah ke konkurentce v boji o senát dosavadní senátor a starosta obce Dobrá Carbol, kterému je šedesát jedna let. 

„Jirka je můj spolužák z gymnázia. Čeho si na něm vážím? Určitě jeho klidného vystupování,“ poznamenala ke svému soupeři ve druhém kole jednašedesátiletá starostka Frýdlantu nad Ostravicí Pešatová. 

Volební obvod 72 – Ostrava-město

Zdeněk Jiříček vs. Ondřej Šimetka 

Obvod 72 - Ostrava - město, Zdeněk Jiříček (ANO) a Ondřej Šimetka (ODS)Zdroj: Archiv

Ostravský volební obvod 72 zažije ve druhém kole souboj představitele ANO Zdeňka Jiříčka a Ondřeje Šimetky, který kandiduje jako nestraník za ODS. Rozdíl mezi kandidáty byl v prvním kole minimální. Jiříček v něm získal 21,87 % hlasů, Šimetka 21,68 %

„Senát je pojistkou demokracie. Způsobem volby, který je většinový, myslím, že mají senátoři relativně velkou váhu. A také tím, že jsou v pozici šest let,“ popsal svůj názor na instituci, do níž kandiduje, jednapadesátiletý Jiříček, ředitel Psychiatrické nemocnice v Opavě. 

„Důležitá je všeobecná role senátu v ústavním systému jako určitý vyvažující prvek ve struktuře prezident, vláda, poslanecká sněmovna a senát,“ konstatoval na stejné téma padesátiletý porodník ve Fakultní nemocnici Ostrava Šimetka. 

Volební obvod 75 – Karviná

Ondřej Feber vs. Radek Sušil 

Obvod 75 - Karviná, Ondřej Feber (ANO) vlevo, Radek Sušil (ČSSD)Zdroj: Archiv

Na Karvinsku lidé ve druhém kole senátních voleb rozhodnou mezi kandidátem ANO Ondřejem Feberem a představitelem ČSSD Radkem Sušilem. První volební kolo ovládl Feber, voliči mu dali 26,12 % hlasů. Jeho konkurent Sušil získal 14,88 % hlasů. 

„Chci zajistit pro Karvinsko víc peněz, víc investic,“ konstatoval ke svým plánům pro region, za nějž kandiduje, osmašedesátiletý starosta Stonavy Feber, který byl senátor jedno volební období po přelomu milénia. 

„Jako lékař naslouchám lidem a pomáhám jim. Nabízím pomoc ozdravění Karvinska,“ popsal svoji vizi dosavadní senátor Sušil, kterému je padesát tři let. 

Volební obvod 78 – Zlín

Tomáš Goláň vs. Pavel Stodůlka 

Obvod 78 - Zlín, Tomáš Goláň (SEN 21) vlevo, Pavel Stodůlka (NEZ)Zdroj: Archiv

Zlínsko čeká ve volebním obvodu 78 ve druhém kole senátních voleb souboj dvou nestranických kandidátů. Tomáš Goláň reprezentuje SEN 21, Pavel Stodůlka zastupuje Nezávislé. V prvním kole voliče víc přesvědčil Goláň, získal od nich 32,53 % hlasů. Stodůlka nasbíral 23,90 %

„Očekával jsem pana Stodůlku jako silného protikandidáta, protože lékaři mají mezi lidmi velkou důvěru,“ zmínil na adresu soupeře pro druhé kolo dosavadní senátor a daňový poradce Goláň, kterému je padesát jedna let. 

„Na to, že jsem v politice vlastně nováček, tak postup do druhého kola je skvělý,“ pochvaloval si postup pětapadesátiletý lékař Stodůlka. 

Volební obvod 81 – Uherské Hradiště

Ivo Valenta vs. Josef Bazala 

Obvod 81 - Uherské Hradiště, Ivo Valenta (Soukromníci) vlev, Josef Bazala (KDU-ČSL)Zdroj: Archiv

Voliči na Uherskohradišťsku v obvodu 81 rozhodnou ve druhém kole senátních voleb mezi nestranickým kandidátem Soukromníků Ivo Valentou a Josefem Bazalou, který kandiduje za KDU-ČSL. První kolo skončilo těsně. Valenta dostal od voličů 31,23 % hlasů, Bazala 30,94 %.

„Očekával jsem, že výsledek bude těsný, protože v senátních volbách na Slovácku se spolu utkali silní kandidáti,“ komentoval po prvním hlasování čtyřiašedesátiletý podnikatel a obhájce senátního mandátu Valenta. 

„Já jsem rád, že jsem postoupil do druhého kola. Výsledek je velmi těsný. Nemyslím, že by mě něco zásadně překvapilo,“ zhodnotil výsledek prvního kola starosta Starého Města u Uherského Hradiště Bazala, kterému je šedesát let.