Timea Kuchařová je třináctiletá talentovaná dívka z Ostravy Poruby. Více než tisíc šest set lidí ji však zná jako zakladatelku značky Art Of Wool & Bands, neboli Umění vlny a gumiček. Pod tímto jménem na Instagramu sdílí a nabízí své výrobky. Její háčkované ovoce, zelenina nebo zvířátka s roztomilými obličeji uchvacují jak děti, tak dospělé.

„Název mi pomohl vymyslet bratr a slovo wool se k němu přidalo až později. Nejdřív jsem totiž pletla z gumiček,“ vypráví Timea. Gumičkování neboli technika zaplétaní malých elastických gumiček, přišlo do Česka před zhruba pěti lety. Z gumiček se tvořily náramky, prstýnky, ale i složitější věci.

Kroužkobraní v ostravském obchodním centru Avion SP Ostrava, sobota 5. září 2020..
Volný čas dětí v Ostravě? Veletrh Kroužkobraní v Avionu pokračuje i v neděli

„Byl to hodně populární trend, ale z počátku mě to moc nechytlo. Začala jsem až po dvou letech s pomocí videonávodů na Youtube. Jako první jsem zkoušela náramky, později jsem pletla zvířátka,“ vzpomíná dívka. Práce jí šla od ruky, a tak se rozhodla založit si stránku na Instagramu a podělit se o své výrobky s ostatními.

Na háčkování, jenž teď tvoří podstatnou část její nabídky, ji přivedla až maminka. „Byl to nápad mé mamky. Řekla mi, že bych mohla zkusit tvořit z lepšího materiálu, než jsou gumičky,“ říká Timea a dodává, že se zprvu háčkování bránila. „Nejdříve se mi to moc nelíbilo, ale po mamčiném přemlouvání jsem podlehla a zašla za babičkou, aby mě naučila základy,“ směje se školačka.

Jejím prvním vlastnoručně uháčkovaným výrobkem bylo vlněné avokádo, které jí zabralo přibližně dvě hodiny. „Nikdy předtím jsem neháčkovala, takže mi to napoprvé trvalo docela dlouho. Teď mám avokádo hotové během čtyřiceti pěti minut,“ raduje se Timea. Přestože jí ze začátku pomáhala babička, dívka se rychle osamostatnila a nyní se považuje za samouka.

„Učím se z různých návodů na Youtube a Pinterestu. Před pár měsíci jsem si ale koupila knihu, v níž je asi čtyřicet tipů na roztomilé výrobky. Takže teď háčkuji i podle ní,“ vysvětluje dívka. Hlavní částí jejího sortimentu je ovoce a zelenina. Mezi hrášky, květáky, citrony a lilky se však objevují také háčkované preclíky, dorty, želvy nebo mrkající kojenecká lahvička či toust s borůvkovým džemem.

Stezka Valaška, 5. září 2020.
PODÍVEJTE SE: Na památky zdarma vyrazily davy. Stezka Valaška trhla rekord!

Zákazníci si tak mohou vybírat z již uháčkovaného zboží nebo si objednat na zakázku. „Ne vždy přijmu vše. Hodně záleží na tom, zda najdu nějaký dobrý návod. Ale třeba pár dní zpět jsem háčkovala na zakázku čajový set, který se skládal z plátku citronu, dvou kostek cukru a čajového sáčku,“ říká Timea a dodává, že každá nová objednávka je pro ni výzvou. „Největší radost mi dělá vidět už hotový výrobek, zvlášť když vím, kolik času jsem mu věnovala,“ přiznává dívka.

Neobvyklému koníčku se věnuje přes osm měsíců, vždy několik dní v týdnu. Přesto si dokáže najít čas i na další záliby. „Hraju stolní tenis a když chci úplně vypnout, tak čtu. Předtím jsem ale několik let hrála a zpívala v Operním studiu Národního divadla moravskoslezského pod vedením paní Lenky Živocké,“ usmívá se Timea, na kterou v září čeká osmá třída a zanedlouho poté rozhodování se, na jakou střední školu půjde. „Určitě bych chtěla podnikat a být kreativní, vlastně jako teď. Těžko říct, jestli zůstanu pořád u háčkování, ale zatím je to rozhodně můj největší koníček,“ uzavírá Timea Kuchařová.

Světlana Nedvědová

V Zoo Ostrava v pátek 4. září utekla tlupa kočkodanů. Pracovníci zoo varují návštěvníky.
V ostravské zoo utekla tlupa kočkodanů. Nejsou to mazlíčci, varovala mluvčí!