Také jste si stejně jako většina Čechů zvykli po vypití limonády nebo minerálky sešlápnout PET láhev a odnést ji do nedalekého žlutého kontejneru na plastový odpad? Pokud u svého zvyku setrváte, zřejmě se vám to časem prodraží. Ministerstvo životního prostředí chce od roku 2026 zavést zálohový systém také pro PET lahve a nápojové plechovky.
Kdo bude chtít zálohu ve výši čtyř korun připočítanou k nákupu vrátit, bude muset odnést nepoškozenou petku na některé z 11 tisíc sběrných míst. Zálohovat se však nebudou lahve od mléka a mléčných nápojů.
Povinnost přijímat zálohované lahve budou mít prakticky všude, kde půjde nápoje v plastových lahvích o obsahu od jednoho do tří litrů a plechovkách nakoupit. Kromě obchodních řetězců tedy i v malých vesnických obchodech s nákupní plochou větší než 50 metrů čtverečních, ale také kupříkladu v takto velkých prodejnách pekařů, řezníků anebo na benzinových čerpacích stanicích.
Obchodníci proti nápadům úředníků protestují. Vadí jim, že by jim i jejich zákazníkům přibyly další povinnosti.
Kromě toho se budou muset vyrovnat také s nárůstem nákladů a investicemi do výkupních automatů, lidské práce, stavebních úprav nebo řešení skladování použitých lahví i hygieny. „Jako obchodníkovi se mi hodně příčí představa, že se do obchodů začnou nosit odpadky,“ řekl předseda Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina.
To se podle něj bude týkat hlavně menších obchůdků, kde se nevyplatí mít automat na výkup petek někde venku před vchodem.
Za vrácené obaly dostanou peníze
Na zavedení záloh pro PET lahve tlačí zejména výrobci nápojů. Podle nich to pro obchodníky nebude znamenat nic nového. „Desítky let jsou zvyklí sbírat od zákazníků vratné skleněné lahve a provoz tomu mají přizpůsobený,“ uvedla Kristýna Havligerová z Iniciativy pro zálohování, kterou založili významní výrobci nápojů jako Coca-Cola, Heineken, Kofola, Mattoni a Plzeňský Prazdroj.
„Vnímáme ale fakt, že obchodníci budou muset řešit otázky skladových prostor, hygieny či časové dotace zaměstnanců. Přímé dodatečné náklady jim bude kompenzovat operátor systému prostřednictvím manipulačního poplatku za každý vrácený zálohovaný obal,“ uvedla.
Jak na svém webu uvádí ministerstvo životního prostředí, obchodníci budou moci tyto peníze využít kupříkladu na pořízení čteček čárových kódů a automatů na vracení nápojových obalů, na úpravy provozoven či jejich okolí, včetně skladovacích prostor stejně jako na provozní náklady. Tedy na elektřinu, servis zařízení, personál a jeho proškolení, úklid i související administrativu.
Úředníci výhrady proti plánovanému systému odmítají.
„Návrh zavádí standardní model zálohování, který je osvědčený v řadě zemí EU a další země ho v nejbližší době zavádět budou,“ uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí. Přínosem podle ní může být i motivace spotřebitelů k chování šetrnějšímu k přírodě. „Důležité je, aby zákazníci zvažovali, zda je vůbec nezbytné nakupovat například balenou vodu v plastových lahvích a nevolit spíše udržitelnější řešení,“ vysvětlila.
Obaly od mléčných výrobků nejsou vhodné
Výhrady proti zamýšlenému systému neskrývají ani pumpaři. „Petky nebudou úplně všechny vymyté, proto se za nimi potáhnou vosy,“ obává se předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček. Kromě strachu ze zhoršení hygieny mu vadí také vyšší nároky na skladování. „Na pár lahví budete mít nějaký mezisklad a pak je budete muset odnést do nějakého kontejneru, který budete mít třeba venku. Je to prostě celé špatně,“ tvrdí Indráček.
Podle Březiny by se měla otázka odpadů řešit komplexně, tedy včetně lahví od mléčných nápojů. „Plastových obalů od mléčných výrobků se prodá třikrát více než PET lahví, nezálohovaných skleněných obalů zhruba o procento více než plechovek od nápojů,“ připomněl Březina. „Je přeci logické, že budeme dobře řešit všechny využitelné obaly a nejen ty, na kterých má někdo velký zájem,“ tvrdí.
Ten ovšem na rozdíl od výrobců limonád a minerálek právě výrobci mléčných výrobků nemají. Mléko v plastových lahvích v Česku vyrábí například Olma spadající pod společnosti Agrofert. Její mluvčí Pavel Heřmanský už dříve pro Deník potvrdil, že zálohový systém není pro mléčné výrobky vhodný.
„Zaprvé, nikde zatím nejsou předmětem záloh láhve na mléko či mléčné výrobky,“ uvedl tehdy Heřmanský. Kromě toho pro mléko existuje alternativní obal - nápojový karton. „To je kompozitní obal, na který se žádné speciální povinnosti ohledně zpětného sběru či recyklace nebo přidávání recyklátu nevztahují.“
Jak se PET lahve třídí a recyklují
Dosavadní systém
- zákazníci při nákupu nápojů nemusí platit zálohu
- prázdné PET lahve po použití spolu s ostatními plasty odkládají do žlutých kontejnerů, kvůli lepšímu využití jejich objemu petky obvykle sešlápnou
- svozové firmy obsah kontejnerů vyvážejí na třídicí linku
- její obsluha ručně vytřídí různé druhy plastů, a to i podle jeho barvy; podle barev se vytřídí i PET lahve
Systém navrhovaný ministerstvem životního prostředí
- při nákupu nápoje si zákazník k jeho ceně povinně připlatí navíc zálohu (zřejmě 4 koruny za kus)
- zálohu mu bez ohledu na to, kde PET láhev zakoupil, vrátí v libovolné provozovně z celkových 11 tisíc míst zapojených do systému
- zákazníci už nebudou smět PET lahve sešlápnout nebo jinak upravit, za poškozené petky by totiž zálohu zpět nedostali
- v obchodech budou moci využít také automaty, tzv. zálohomaty, které najednou dokážou přijímat PET lahve i plechovky (i s jejich zálohováním totiž nový systém počítá)
- v malých obchodech budou moci obchodníci místo automatického sběru PET lahve a nápojové plechovky vykupovat ručně za použití čtečky
- po vložení lahví do automatu zákazník obdrží lístek s částkou, kterou mu na pokladně odečtou z nákupu, nebo mu tam peníze rovnou vrátí, podobně jako je tomu u zálohování skleněných lahví
- vytříděné PET lahve se odvezou k dalšímu zpracování
Co se poté s vytříděnými PET lahvemi děje
- vytříděné a vyčištěné láhve jsou rozdrceny a rozemlety na jemné vločky
- ty bývají vyčištěny od zbytků nápojů a jiných látek opakovaným vymýváním a sušením
- z takto vyčištěných vloček se v granulátoru za zvýšené teploty a tlaku vyrobí granule plastu
- z těchto granulí se vyrábějí nové PET lahve