„Vyvěšením vlajky Moravy chceme upozornit na odkaz tisícileté historické země Moravy, která je základem našeho státu. Vzdáme tak poctu Moravě s její nezaměnitelnou kulturou, bohatou historií a tradicemi,“ říká Lenka Holaňová. Letos jde už o 14. ročník této akce.

V okrese Uherské Hradiště se podle Holaňové letos nově k iniciativě přihlásily obce Pitín, Břestek či Tupesy. „Ze Vsetínska nás velmi potěšil souhlas s vyvěšením vlajky Moravy z Rožnova pod Radhoštěm,“ naznačila Lenka Holaňová.

Česká pošta, ilustrační foto.
Je konec. Čtrnáct poštovních poboček ve Zlínském kraji dnes otevřelo naposledy

K tomu se Deníku vyjádřil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, který je tamním rodákem a také bývalým starostou Rožnova. „Jde o rozhodnutí současného vedení města. Podle mého názoru by vedení Rožnova pod Radhoštěm mělo ale řešit jiné problémy, než jaká bude vyvěšená vlajka. Například dostavět rozestavěný kulturák a podobně,“ sdělil Radim Holiš.

I Kroměřížsko má podle Holaňové nové město, které se letos chystá vyvěsit moravskou vlajku. Je jím osmitisícová Bystřice pod Hostýnem. „Ano, přihlásili jsme se k iniciativě, letos je to poprvé a vyvěšovat budeme moravskou vlajku doporučenou Moravskou národní obcí,“ odpověděl na dotaz Deníku starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Rolinc.

Na Zlínsku nově potvrdily účast ve vyvěšovací iniciativě obce Nedašov, Hostišová a Sazovice.

Moravská vlajka.Moravská vlajka.Zdroj: Deník/archivNa mapě vyvěšujících moravské vlajky eviduje MNO téměř všechna velká moravská sídla jako Brno s jeho částmi, Olomouc, Prostějov, Přerov, Třebíč, Vyškov, Luhačovice, Znojmo, Šumperk, Blansko, Valašské Klobouky, Valašské Meziříčí, Hodonín, Moravská Třebová, Boskovice, Staré Město, Uherský Brod, Moravský Krumlov, Kuřim, Velké Meziříčí, Moravské Budějovice, Dačice v Jihočeském kraji. 

Moravská vlajkaMoravská vlajkaZdroj: Deník/archivVeřejnost by podle Holaňové neměla přehlédnout, že do parlamentu míří zákon o zemských znacích (Čech, Moravy a Slezska), jenž spolu s dalšími předkládá poslanec Radek Vondráček.

„Již nyní se pod zákon podepsalo 80 poslanců napříč politickými stranami. Moravská národní obec tento návrh zákona vítá a podporuje,“ dodala Holaňová.

Navržený zákon upravuje podobu a užívání zemských znaků Čech, Moravy a Slezska a zavádí vyznačení hranice mezi Čechy a Moravou tabulemi s příslušným zemskýchm znakem.