Vtrhnout s rozvášněným davem do Kapitolu, ukrást řečnický pultík předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států Nancy Pelosiové a poté ještě zamávat kamerám není asi ten nejlepší nápad, jaký můžete v životě dostat. Právě to ale ve středu 6. ledna provedl jeden z výtržníků, kteří napadli americký Kapitol.

Ochranka Kapitolu míří zbraněmi na zabarikádované dveře u jednacího sálu, kam chtějí vtrhnout demonstranti.
Střelili ji do krku, krvácela z úst i nosu. Svědek popsal smrt ženy v Kapitolu

Jen pár minut poté, co se jeho snímek pořízený fotoreportérem Getty Images dostal na internet, věděli twitteroví pátrači, kdo zmíněný chuligán je, a zveřejnili i jeho stručný životopis a rodinné poměry.

Vše o vpádu Trumpových příznivců do Kapitolu čtěte ZDE.

Podle "internetových detektivů", které cituje Pedestrian TV, je daným buřičem šestatřicetiletý muž jménem Adam Johnson. Pochází údajně z Floridy, je ženatý a jeho trestní minulost je prý poměrně pestrá. Tyto údaje nejsou plně ověřeny, zdají se však být poměrně věrohodné.

"Kamarád získal jeho identifikaci téměř okamžitě. Je to Adam Johnson, jeho manželkou je doktorka Suzanne Johnsonová z Davita Medical v Palmettu na Floridě. Divoch si myslel, že si může udělat takovýhle snímek bez jakýchkoli následků. Také už smazal svůj Facebook, protože ví, že to posral," uvedl na svém Twitteru jeden z pátračů, který sám sebe označuje jako Spooky Matt Roth.

Pochybná minulost

A svědectví o vandalském bouřlivákovi na sociálních sítích rychle přibývá. S dalším přispěl twitterový uživatel označovaný jako Bryan Parks, který přidal i odkaz na Johnsonův facebookový profil, ten již však byl opravdu nefunkční.

"Ten, kdo vynáší řečnický pult, je Adam Johnson z Parrish na Floridě, není to Bradenton," uvedl Parks. "Je mu 36 let a má za sebou celou řadu přestupků spojených s drogami, alkoholem a podobně. Odkaz na jeho Facebook je níže," dodal Parks. 

Kongresmani se schovávali v jednacím sále za zábradlí.
Strach a barikády. Připravovali jsme se na boj, vracejí se k útoku kongresmani

Adama Johnsona identifikovali i další internetoví uživatelé, takže je pravděpodobné, že se jej na jeho rozverný zlodějský kousek v chrámu amerického zákonodárství brzy zeptá i policie. 

Snímek pobavil internet, takže se na něj začaly brzy objevovat první koláže a vtipy. Český satirický server Nevimnews například v souvislosti s podobností Američana s českým zpěvákem Richardem Krajčem zveřejnil článek, že oním lupičem je právě Krajčo, který prý po úspěšné spolupráci s Andrejem Babišem připravuje nový duet s Donaldem Trumpem "Obchodník s bouří".