Při toulkách po chorvatských horách může turista narazit i na obávaného medojeda, tedy medvěda. „Chorvatská republika je domovem přibližně devíti set medvědů hnědých, kteří se řadí mezi největší evropské masožravce. Nejpříznivější prostředí pro ně nabízí horský masiv Gorski Kotar,“ informuje web Centar Velike Zvijeri. Šance na nečekané setkání je i v oblasti Velebitu.

Právě ve Velebitu, respektive ve vesnici Kutervero, založil před více než dvaceti lety Ivan Crnović Pavenka první útulek pro mladá medvíďata v Chorvatsku. Již se stal domovem pro několik medvědů, z nichž dva pocházejí ze zoologických zahrad a zbytek přišel v divočině o matku.

A i když medvěd, tedy pokud se nejedná o medvědici s mláďaty, většinou před turisty uteče, stačí chvilka nepozornosti a člověk se může ocitnout přímo v jeho brlohu. A nemusí to být pouze v horách. Své o tom ví Rober Anić z Rijeky, který se na začátku března vydal okolo tohoto přístavního města na severu Chorvatska na procházku. Najednou se v houštině něco pohnulo.

Populace medvědů hnědých podle světových států:

| Video: Youtube

„Myslel jsme si, že to je divočák, ale najednou se u mě objevila asi 150kilová medvědice, která tu chránila svá mláďata. Postavila se na zadní a už chtěla zaútočit. Já vzal nohy na ramena a nyní vím, že jsem se vlastně podruhé narodil,“ svěřil se muž chorvatskému webu 24sata.

Medvědi v Istrii

Hned několikrát pak byli v loňském roce medvědi spatřeni, jak se potulují městem Umag na severozápadě poloostrova Istrie. Za posledních dvacet let se vyskytly při případy, kdy medvěd na člověka zaútočil, ani jeden však neskončil smrtí.

Podle ředitele zoo v Záhřebu Damira Skoka je setkání s medvědem mimo jeho přirozené prostředí možné prakticky jen v jarních měsících. „Po přezimování v zimním brlohu vyjdou hladoví. A to v době, kdy je v přírodě ještě málo potravy, a tak je lákají hlavně odpadky,“ uvedl.

Podle něj by však člověk, který vyráží do míst, kde je vysoká pravděpodobnost setkání s medvědem, měl mít s sebou v batohu například pepřový sprej.

Setkání s medvědem, který může v dospělosti dosahovat až 350 kilogramů, je však vždy pro člověka velmi nebezpečné a rizikové.

„Nejdůležitější je udržovat si odstup a zvíře nepřekvapit. Většina se lidem vyhne, když je uslyší, ale pokud vám začne věnovat pozornost, zůstaňte v klidu, stůjte na místě a velice pomalu mávejte rukama. Medvěd se k vám může i přiblížit, aby vás očuchal. Veďte s ním rozhovor klidným tónem, aby věděl, že jste člověk, nikoliv kořist. Neprovádějte rychlé pohyby, snažte se vypadat větší a pokuste se pomalu ustupovat,“ radí web National Park Service.

Léto se seriálem Zvířata v Chorvatsku

1. díl: Pavouci – 19. června: Snovačka jedovatá alias černá vdova, slíďák či zápřednice jedovatá. I s nimi se můžete v Chorvatsku setkat. Jak je poznat a co dělat v případě kousnutí?

2. díl: Štíři - 26. června: Ve stínech pobřežních oblastí Jaderského moře číhají štíři. Jejich jed sice není smrtelný, ale bodnutí může způsobit intenzivní bolest a otok.

3. díl: Hadi - 3. července: Z patnácti známých chorvatských druhů hadů je dvanáct nejedovatých a neškodných. Pozor si ale dejte na zmije!

4. díl: Dravé a jedovaté ryby - 10. července: Milovníci mořských hloubek se mohou setkat s nebezpečnými rybami, které mají ploutve nebo žábry opatřené jedovatými ostny. Které to jsou?

5. díl: Rejnoci a murény - 17. července: Dovolená v Chorvatsku může skrývat nečekaná nebezpečí pod hladinou Jaderského moře. Setkání s murénami, ostnatci či rejnoky může být pro neopatrné turisty bolestivým zážitkem.

6. díl: Žraloci - 24. července: Případy útoků žraloků v Chorvatsku jsou velmi vzácné. Za posledních pět let bylo zaznamenáno jen několik málo střetů s člověkem, které se odehrály zejména v odlehlejších oblastech mimo hlavní turistické destinace.

7. díl: Tuleni a velryby - 31. července: Před dvěma lety pracovníci Národního parku Mljet při monitoringu kormoránů zahlédli a vyfotili tuleně středomořského. Tento tvor byl téměř vyhuben a nyní žije jen na několika lokalitách ve Středomoří.

8. díl: Želva zelená a další želvy - 7. srpna: V loňském roce agresivní želvy u chorvatského ostrova Čiovo u Trogiru poblíž Splitu pokousaly patnáct lidí. Hrozí i nebezpečí i letos?

9. díl: Medvěd hnědý - 14. srpna: Vysokohorské oblasti Chorvatska jsou domovem mnoha druhů medvědů. Nejrozšířenějším a zároveň nejnebezpečnějším je medvěd hnědý. Setkáte se s nimi také u moře?

10. díl: Ostatní zvířena - 21. srpna: Na holých, dosud neobydlených ostrůvcích, hnízdí supi bělohlaví, na pobřežích se vyskytují racci, mořské vlaštovky či kormoráni. S jakými dalšími zvířaty se můžete ještě potkat?