Šok, zármutek a obavy. Tyto pocity prožívala před deseti lety většina obyvatel severní Moravy a Slezska. Vyvolaly je v nich televizní záběry hořících mrakodrapů v New Yorku a zničené budovy Pentagonu. V troskách zahynuly tisíce nevinných lidí.

O tragédii se mluvilo všude

Teroristické útoky na Ameriku se v regionu staly tématem číslo jedna na pracovištích, ve školách, restauracích i na dalších místech. „Já se z toho nemůžu vzpamatovat. Od rána v práci nemluvíme o ničem jiném. To, co se stalo v Americe, je neuvěřitelné. Málem jsem z toho celou noc nespal. I když je to daleko, je mi z toho do breku,“ uvedl tehdy Jiří Strakoš z Ostravy.

Myšlenkám na ničivé teroristické útoky na Spojené státy americké se v září roku 2001 vyhnul jen málokdo.

„Probírali jsme to ze všech možných pohledů. Nedá se vyjádřit smutek v duši po tom, kdy jsme se dívali na televizní záběry. Když jsem po večerech procházel ulicemi, tak byly nezvykle pusté. Lidé byli doma u svých televizorů,“ vyjádřil se k situaci tehdejší místostarosta ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Jiří Jezerský.

Lidé hltali každou zprávu

Lidé tehdy před deseti lety dychtivě hltali nové informace z postižených míst USA.

„Je to velké neštěstí, které má vliv na nás všechny. Jde o to, že se stala neuvěřitelná událost, při které zbytečně zahynuly tisíce lidí. Na něco tak šíleného si nepamatuji. Stále se nedokážu smířit s tím, že se to stalo v civilizovaném světě,“ uvedl v hloučku lidí před řadou televizních obrazovek v obchodním domě Prior v centru Ostravy důchodce Jaroslav Hrbáč.

Ostravská rodačka zažila zkázu Manhattanu na vlastní kůži

Andrea Němcová z Ostravy byla očitou svědkyní útoku na Dvojčata. Situace, která zavládla bezprostředně po katastrofě, z ní udělala vězně svého vlastního bytu.

Moravskoslezskému dni v osudné dny prozradila, že se bojí vyjít na ulici, ale věděla, že její první kroky z manhattanského bytu povedou domů do Ostravy.

„Už tady nechci být. Mám příšerný strach. Je to hrůza, nepopsatelná hrůza,“ vysvětlila své rozhodnutí ostravská rodačka v telefonickém hovoru z New Yorku. Na úterý 11. září nikdy v životě nezapomene.

Stejně tak ani Markéta Mazurová z Ostravy, která tři dny čekala na telefonát od svého manžela. Ten v tu dobu pracoval nedaleko New Yorku.

„Celé tři dny po neštěstí se mi neozval. Myslela jsem, že mi dá o sobě zprávu ještě v ten den, kdy se to stalo, ale čekala jsem marně. Telefon nezazvonil ani druhý den. Třetí den jsem už měla pořádně nahnáno. Manžel mi zatelefonoval teprve ve čtvrtek večer. Hrozně se mi ulevilo,“ svěřila se se svými pocity žena, která v té době byla matkou téměř dvouleté dcery.
Policie hlídala letiště, sportovci začínali tichem, strážníci měli více práce

Na mezinárodním letišti v Ostravě Mošnově panovala po 9. září 2001 zvýšená bezpečnostní opatření. Vojenské posádky v kraji byly v pohotovosti. Zápasy ostravského mistrovství Evropy ve volejbale v Ostravě začínaly minutou ticha.

Krajská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková tehdy Moravskoslezskému dni potvrdila, že policie posílila ochranu mošnovského letiště. „Policisté asistují při příletu i odletu letadel, zaměřují se na pohyb osob a předmětů a také kontrolují letištní plochu,“ řekla Bednarčíková. Zděšení se projevilo také v kulturních zařízeních.

Teroristické útoky na USA se projevily nejen na práci státní policie, která hlídala letiště a důležité objekty, ale zasáhly i do činnosti ostravské městské policie. Během dnů po katastrofě totiž v ulicích přibylo zhruba o deset až patnáct procent strážníků více, než bylo běžné. Během nocí se jejich počet dokonce zvýšil až o dvacet procent.
Hejtman uklidňoval obyvatele kraje

„Není důvod k panice,“ hlásal tehdejší hejtman Evžen Tošenovský, který předsedal bezpečnostní radě kraje.

Uvedl, že pokud by v kraji nastala mimořádná situace v souvislosti s teroristickými útoky na USA, budou všechny záchranné systémy připraveny pohotově a koordinovaně postupovat.

MARTINA KOZIOLOVÁ