Na první pohled je to nicneříkající černobílá mozaika. Skrývat v sobě přitom může velké množství informací. Stačí načíst fotoaparátem v mobilním telefonu a během několika okamžiků se zpřístupní informace, které jsou ve změti čtverečků uloženy. 

Kódy nejčastěji odkazují na internetové stránky a nejvíce jsou rozšířeny na vizitkách, informačních letácích a reklamních plakátech. Lidé se tak mohou dozvědět o slevách, akčních nabídkách a kontaktech mnohem rychleji.

Od prosince jsou QR kódy využity také na všech příměstských autobusových jízdních řádech. Cestující si tak nemusí složitě opisovat jízdní řády, stačí kód vyfotit a časy odjezdů a příjezdů se nahrají rovnou do telefonu.

Dopravní podnik Ostrava ale o jejich zavedení teprve uvažuje. „Do budoucna plánujeme zavedení QR kódů. Umístíme je na sloupy s jízdními řády, ale nebudou odkazovat na konkrétní jízdní řád. Jejich využití bude trochu jiné. Zatím nechceme prozrazovat jaké,“ řekl Deníku mluvčí ostravského dopravního podniku Miroslav Albrecht.

QR kódy využívá například i liberecká zoo. U každého zvířete odkazují na internetovou stránku, kde jsou další zajímavé informace.

Šárka Kalousková z ostravské zoo tvrdí, že o rozšiřujícím se trendu QR kódů ví. „Zatím jsme ale o zavedení kódů do chodu zoo nejednali, takže v nejbližší době nebudou,“ uvedla Kalousková.

Ostravané se s praktickým využitím QR kódů mohli setkat nedávno, kdy společnost RPG přeměřovala byty. Evidenčními štítky s tímto kódem jsou označeny byty, sklepy a schránky. To je důležité pro snadnější orientaci techniků, kteří budou jezdit opravovat nahlášené závady.

Přitom vytvořit si vlastní kód je jednoduché. Na internetu je spousta generátorů QR kódů, které vytvoří jedinečný kód s jakýmkoliv odkazem, zprávou nebo informacemi. 

Co je QR kód?
QR kód (z anglického Quick response code kód rychlé odezvy) je druh čárového kódu. Je zapisován do čtverce a ve třech vrcholech má černobílé čtverce.
Technologii pro QR kódy navrhla v roce 1994 japonská společnost Denso-Wave. Původní záměr technologie bylo rozkódovat obsah co nejrychlejším způsobem. Své využití našly QR kódy zpočátku hlavně při označování součástek během výroby v automobilovém průmyslu.
Zdroj: http://www.qrkody.info