Seděl v radě Moravskoslezského kraje, zastupitelstvu Ostravy i centrálního městského obvodu. Teď si bývalý významný představitel regionální ČSSD Jan Stoklasa posedí za mřížemi věznice s dozorem.

Do „chládku" ho definitivně poslal Vrchní soud v Olomouci, který ho odsoudil na čtyři roky za úvěrové podvody. Krajský soud v Ostravě přitom původně vyměřil Janu Stoklasovi sedmiletý trest. Vrchní soud v Olomouci ale rozsudek v druhé polovině června změnil a nyní poslal na ostravský soud zdůvodnění svého verdiktu, který už je pravomocný. Po jeho doručení má soud v Ostravě vyhotovit a následně poslat Stoklasovi výzvu k nástupu trestu.

„Z podnětu odvolání obžalovaných i státního zástupce zrušil Vrchní soud v Olomouci rozsudek krajského soudu a nově uznal Jana Stoklasu vinným z trestného činu úvěrového podvodu, při kterém spáchal značnou škodu a uvedl nepravdivé údaje. Janu Stoklasovi byl udělen čtyřletý trest odnětí svobody ve věznici s dozorem a také zákaz činnosti výkonu vedoucích funkcí na tři roky," přiblížil rozsudek mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

Spolu se Stoklasou byl odsouzen i jeho bývalý společník z firmy F. N. B. First North Business Arnošt Kuděla. Ten ale nakonec dostal jen šestiměsíční trest s dvouletým odkladem a zákaz výkonu vedoucích funkcí na 18 měsíců. Zatímco bývalý politik čeká na dopis, který ho nasměruje do věznice, Kudělovi už lhůta jeho podmínky běží.

Stoklasův konec odstartovala kauza Deníku, který počátkem roku 2010 upozornil na podezřelé Stoklasovy aktivity týkající se společnosti, v níž působil.

Případem se zabývala policie, později byla podána žaloba. Soud začal loni v červnu. Obžaloba mimo jiné vinila Stoklasu a jeho tehdejšího společníka Arnošta Kudělu z toho, že v úmyslu získat úvěr pro svou společnost zpracovali skoro dvě desítky fiktivních faktur na různé odběratele na celkovou částku přesahující dvacet milionů korun.

Stoklasa navíc sám podobným způsobem získal jiný úvěr od České spořitelny, a to ve výši pět milionů korun. Celkem způsobil škodu za bezmála pětadvacet milionů korun. Soudy daly obžalobě za pravdu.

POSTŘEH MARTINA PLEVY

Kdo se bude smažit v pekle?

Získat reakce od Jana Stoklasy k jeho případu bylo po celou dobu, co Deník kauzu sledoval, velmi složité. Telefon mi zvedl v lednu roku 2010 těsně předtím, než vyšel první článek o jeho podnikatelských aktivitách ve společnosti F. N. B. First North Business.

„Já když jsem v té firmě byl, tak bylo všechno v pořádku. Neměl jsem žádné informace ani z účtárny, že by bylo něco v nepořádku," tvrdil tehdy ještě vysoce postavený člen moravskoslezské ČSSD.

Pak už jeho číslo vyzvánělo opakovaně do prázdna. Telefon mi zvedl znovu až teď. Jeho vyjádření k aktuálním otázkám týkajícím se pravomocného rozsudku ale bylo stručné: „Myslíte si, že vám budu na něco odpovídat? Podle mě byste se měl smažit v pekle," konstatoval do telefonu Stoklasa.

Jízlivost v jeho hlase byla velká, čemuž se nelze divit. Sedět místo Poslanecké sněmovny (kam měl v roce 2010 namířeno) ve vězeňské cele není nijak radostný výhled. Na druhé straně je to ale důkaz toho, že i regionální noviny dokážou zmapovat kauzy, které mají na aktéry zásadní dopad…