Patří mezi nejúspěšnější ostravská gymnázia. Žáci Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě- Porubě byli v loňském roce jedni z nejlepších ve výsledcích státní maturity. Přesto patří tato škola mezi ty, které musí na doporučení ostravského krajského úřadu zredukovat počet tříd.

V příštím školním roce tak namísto tří otevře už pouze dvě.

S tím mnozí učitelé a žáci nesouhlasí a brání se peticí, pod kterou se podepsala zhruba tisícovka lidí.

„Akt arogance a nekompetentnost úředníků, kteří rozhodli o osudu jedné z nejúspěšnějších škol v regionu zcela nekoncepčně, bez zohlednění vlastních kritérií takzvané oborové optimalizace, tedy omezování míst na školách v důsledku populačního poklesu, nemá v historii školství obdoby," píše se mimo jiné v petici, kterou inicioval jeden ze zdejších učitelů.

Není to fér

Ředitelka porubského gymnázia Zdeňka Průšová tvrdí, že rozhodnutí kraje respektuje. Nelíbí se jí však jeho forma ani načasování. „Dostat takové vyjádření v době, kdy už je připraveno přijímací řízení, je nefér. Navíc příliš nerozumím tomu, podle jakých kritérií kraj gymnázia vybíral," říká Zdeňka Průšová a dodává: „Nikdo z nás o tom dopředu nic nevěděl, nikdo s námi nejednal," konstatuje. O svou jedinou třídu gymnázia přijde od září také Janáčkova konzervatoř a Gymnázium. Vedle všeobecně vzdělávacích předmětů se tady žáci učili také odborné předměty zaměřené na hudební výchovu a tanec. O tento specifický typ gymnaziálního vzdělání teď Ostrava bude ochuzena.

„Je běžný v jiných zemích a my jsme chtěli svým gymnáziem nabídnout takto koncipovanou výuku i pro české studenty. Je to jedinečná možnost, další je v Praze, ale tam jen osmileté. V Brně existuje soukromé gymnázium. Takže zrušením této gymnaziální třídy tak přijdou děti, které měly o tento způsob vzdělávání zájem, o tuto možnost. S tancem jsme jediní," míní ředitelka Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia Soňa Javůrková. Věří, že se do dvou let situace zlepší a třída se bude moci obnovit.

Snižování úvazků

Pro příští rok tak školy musejí počítat také se snižováním úvazků pro učitele. „Právě na tom pracuji. Snažím se to udělat tak, aby to učitelé pocítili co nejméně. Ale je jasné, že nebudu schopna plné úvazky u některých udržet," podotýká Zdeňka Průšová, ředitelka Jazykového gymnázia Pavla Tigrida.

Méně žáků musí letos přijmout celkem dvaadvacet z osmadevadesáti středních škol v Moravskoslezském kraji. Hlavním důvodem je úbytek žáků v důsledku negativního demografického vývoje. „Třídy se neruší, zrušit se dá jen třída, která fyzicky existuje, problém je v tom, že předpokládaný počet otevíraných tříd si ředitelé některých středních škol, včetně gymnázií, už na začátku tohoto školního roku nastavili dle svých ideálních představ, jak by to pro ně bylo nejlepší z pohledu pedagogického, ekonomického, z pohledu udržitelnosti zaměstnanosti na škole a tak dále," vysvětluje stanovisko krajského úřadu jeho mluvčí Petra Špornová.