Koordinátor projektů sdružení Romea Adam Pospíšil uvedl, že nahrávku získalo sdružení minulý týden od zdroje blízkého ODS. „I když je téměř rok stará, rozhodli jsme se ji zveřejnit. Její obsah i formajsou varující. Víme, že politici často v soukromí volí ostrá slova, ale aby se někdo takto vyjadřoval na veřejném jednání, to nás opravdu zaskočilo. Zvažujeme, že podáme trestní oznámení,“uvedl Pospíšil.

Jezerský: Dejte mi svolení

Na zvukovém záznamu, který byl pořízen loni 15. srpna na veřejném jednání bytového odboru na mariánskohorské radnici, se snaží Janáčková s Jezerským reagovat na stížnosti místních obyvatel na sestěhování Romů do kolonie Bedřiška. Janáčková v něm například říká: „Nesouhlasím s jakoukoliv integrací cikánů, bohužel, jsem rasistka.Vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou, klidně s vysokým plotem, elektrikou, mně je to jedno, klidně to budu křičet do celého světa.“

Dále účastníkům jednání vysvětluje, že v obvodu není jiné místo, kde Romy ubytovat. „Chápu, že je to vůči vám nespravedlivé, ale já už ty cikány opravdu nemám kam dávat, já bych prostě musela jenom mít ten dynamit a odstřelit je…“

Jiří Jezerský ji v diskusi podporuje a žádá občany: „Vystavte mi potvrzení, že mohu mít střelnou zbraň a že mi dáváte svolení,abych to vystřílel, a já to půjdu udělat,“ prohlašuje v nahrávce Jezerský.

Poté, co si nahrávku Liana Janáčková poslechla, přiznala, že některé části jejího projevu byly příliš emocionální. „Bohužel, ve vypjaté situaci jsem řekla něco, co jsem neměla říct a co ani nevystihovalo přesně to, co cítím a co si myslím. Práce s Romy a udržování jejich dobrého soužití s většinovou společností je velmi složitá. Nahromadily se tu problémy, snažíme se je řešit už 16 let a stále nikdo nezná na ně recept. Ruply mi prostě nervy,“ uvedla Janáčková.

Rasistka nejsem

Je přesvědčena o tom, že lidé ji nevnímají jako rasistku, pro Romy se snaží dělat maximum. „Nejsem rasistka, z Bedřišky nemá vzniknout ghetto, ale jakási vesnička soužití s komunitním centrem. Pokud jsem se svými slovy dotkla jakéhokoliv Roma, osobně se mu omluvím,“ řekla.

Jiří Jezerský se stydí za svá slova o střílení. „Na Bedřišce nejsou problémy s Romy. Stěžovat si přišli „bílí“ obyvatelé této kolonie, kteří tam při vzájemném soužití trpí. Snažili jsme se jim vysvětlit, proč do kolonie stěhujeme problematické Romy. Neznáme jiné řešení. Občané na nás tlačí, abychom s nepřizpůsobivými Romy něco udělali, ale nikdo neví co, aby to bylo přijatelné pro všechny. Situace byla tehdy vypjatá, už jsem nevěděl, jak argumentovat. Použil jsem slova, která jsem použít neměl. Jsem jinak pacifista,“ tvrdí.

O rozšíření nahrávky loňské diskuse Liany Janáčkové a Jiřího Jezerského s občany se postarala také ostravská ODS. V pozadí jsou zřejmě červnové události na mariánskohorské radnici, kdy se Lianě Janáčkové a dalším opozičním zastupitelům podařilo díky hlasu zastupitelky za ODS Dagmar Stachové sesadit dosavadního starostu obvodu Radomíra Michniaka (ODS) a celou místní vládní koalici.

„Bývalému starostovi jistě přišla nahrávka náramně vhod. Hodí se mu pošpinit nás,“ míní Janáčková s Jezerským. Také Adam Pospíšil z občanského sdružení Romea si uvědomuje, že by mohlo jít v této souvislosti o jakousi politickou vypočítavost. „Tuhletu paralelu si uvědomujeme. Pro nás je však důležité, že se vysoce postavený politik takto o Romech vyjádřil. Nezáleží už tolik na tom, kdy to řekl a kdy a kdo to zveřejnil,“ míní Pospíšil.