Na zvukovém záznamu, který byl pořízen loni 15. srpna na veřejném jednání bytového odboru na mariánskohorské radnici, se snaží senátorka a starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková s tehdejším místostarostou obvodu Jiřím Jezerským reagovat na stížnosti místních obyvatel na sestěhování Romů do kolonie Bedřiška. Janáčková v něm například říká: „Nesouhlasím s jakoukoliv integrací cikánů, bohužel, jsem rasistka. Vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou, klidně s vysokým plotem, elektrikou, mně je to jedno, klidně to budu křičet do celého světa.“ Dále účastníkům jednání vysvětluje, že v obvodu není jiné místo, kde Romy ubytovat. „Chápu, že je to vůči vám nespravedlivé, ale já už ty cikány opravdu nemám kam dávat, já bych prostě musela jenom mít ten dynamit a odstřelit je…“ Jiří Jezerský ji v diskusi podporuje a žádá občany: „Vystavte mi potvrzení, že mohu mít střelnou zbraň a že mi dáváte svolení, abych to vystřílel, a já to půjdu udělat,“ prohlašuje v nahrávce Jezerský. Oba si za to vysloužili z nejrůznějších stran obvinění z rasismu, ale i chápavé reakce, podle nichž oba politici jen verbálně nezvládli napjatou situaci.

Poté, co si nahrávku Liana Janáčková poslechla, přiznala, že některé části jejího projevu byly příliš emocionální. Není si však stoprocentně jistá, zda je záznam autentický, zdá se jí, jako by některé jeho části byly technicky upravovány. Zvažuje, zda nechá nahrávku prošetřit policií. Senátorka i bývalý místostarosta Jezerský však svorně odmítají nařčení z rasismu. „Bohužel, ve vypjaté situaci jsem řekla něco, co jsem neměla říct a co ani nevystihovalo přesně to, co cítím a co si myslím. Práce s Romy a udržování jejich dobrého soužití s většinovou společností je velmi složitá. Nahromadily se tu problémy, snažíme se je řešit už 16 let, a stále nikdo na ně nezná recept. Ruply mi prostě nervy, reagovala jsem tak v emočně vypjaté situaci, kdy na nás bílí obyvatelé Bedřišky opakovaně tlačili, abychom jim nějak pomohli,“ hájí se Janáčková.

Stejně to vidí i Jezerský. „Tři rodiny tehdy přišly do kanceláře starostky a tlačily nás k ráznému zásahu. Chtěly, ať hned vystěhujeme z Bedřišky problémové Romy. Stále dokola jsme opakovali, že není kam. Mnozí lidé tam totiž bydlí za trest. Protože neplatili nájemné, soud rozhodl, že dostanou náhradou byty nižší kategorie. Tak se ocitli ve starých finských domcích na Bedřišce. Situace tehdy byla vypjatá, už jsem nevěděl, jak argumentovat. Použil jsem slova, která jsem použít neměl. Jsem jinak pacifista,“ líčí Jezerský. Je si jist, že věty o dynamitu či střílení byly míněny jen jako řečnické otázky v reakci na stupňující se tlak rozčílených občanů.

Za oba se postavil předseda Unie Olašských Romů a „korunní princ Olachů“ Josef Stojka. „Starostka není rasistka. To, co se teď děje, je jen boj o moc, kdy svržený exstarosta Michniak zneužívá postavení etnické chudiny,“ míní Stojka.

O rozšíření nahrávky loňské diskuse Liany Janáčkové a Jiřího Jezerského s občany se postarala také ostravská ODS. V pozadí jsou zřejmě červnové události na mariánskohorské radnici, kdy se Lianě Janáčkové a dalším opozičním zastupitelům podařilo díky hlasu zastupitelky za ODS Dagmar Stachové sesadit dosavadního starostu obvodu Radomíra Michniaka (ODS) a celou místní vládní koalici.

 

POZNÁMKA

Rasismus se jim hodí do krámu

Rasimus. Ožehavé slovíčko už se dnes nehodí do krámu jen spoluobčanůmtmavšípleti,ale dokonceibílým.Zatímcoprvní skupinka se jÍm ohání vždy, když se cítí ubližována, druhá jej v této chvíli použila, aby sama ublížila. Mariánskohorský starosta z ODS Radomír Michniak přišel o své křeslo, když se k velkému comebacku odhodlala jeho předchůdkyně na tomto postu a současná senátorka Liana Janáčková (Nezavislí). Kritická slova místního sdružení „občasných“ demokratů k jejímu předešlému hospodaření na radnici pak nechávaly veřejnost chladnou. A tak teď v boji o návrat na výsluní sáhla po zbrani většího kalibru. Sehnala nahrávku, kde se Janáčková nevyjadřuje příliš lichotivě o romských občanechobývajících nepoeticky vypadající, ale poeticky nazývanou kolonii Bedřiška. Bum! Janáčková je rasistka, hlásají titulky celorepublikových deníků. Problém je ale úplně jinde. Romové se zde bohužel pouze stali obětí politického boje. Rok staré radikální názory senátorky a nyní opět i starostky vypluly na povrch, protože se zkrátka „někomu“ hodí do šarvátky o moc. Otázkou je, kdo v této situaci získá větší sympatie voličů…