Kvůli kšeftu jsou pak schopni i příbuzné plemenitby nebo nakrytí feny jiným psem, než následně zapíší do průkazu. Paternitu u psů nově vyšetřují odborníci laboratoře Onkologického centra J. G. Mendela v Nové Jičíně. „Ve vyspělých státech je běžné, že profil DNA slouží jako příloha průkazu původu. U psů se odebírá buď krev nebo sliny. Jedno vyšetření stojí zájemce do dvou tisíc korun. Získá však stoprocentní jistotu, od koho štěně opravdu pochází. Případy, kdy se kšeftuje s rodokmeny, se totiž stále objevují,“ uvedl technický vedoucí a soudní znalec laboratoře Jiří Fišer.

„Ze zákona se paternity u nás dělají například u koní a chovných kusů hovězího dobytka. Setkal jsme se s tím i u dravců. Jeden majitel sokola si nechal zhotovit test svého ptačího svěřence, kterého mu následně ukradli. Dravec se poté objevil na jedné z výstav. Profil DNA následně pomohl prokázat původ sokola a odhalit zloděje,“ doplnil Fišer.

Podle chovatelky vlkodavů Dagmar Holkové z Palkovic se psi mezi sebou páří hlavně kvůli exteriéru. „Když má fena krásnou hlavu, tak ji pravděpodobně má i pes ze stejné linie. Dají se dohromady a je téměř jisté, že i štěňata ji budou mít krásnou a budou ji předávat dál,“ vysvětluje chovatelka. „Může se však stát, že oba psi mají i jeden vadný gen způsobující závažnější chorobu. Když se spojí, vada se v potomstvu upevní. Zevnějšek každý vidí, nemoci ne. Poté se může kupec štěněte divit, proč je jeho pes nemocný, když jsou rodiče šampióni,ů dodala chovatelka s tím, že u štěňat bez papírů kupující nemá jistotu vůbec.

Chovatelské kluby se proto snaží, aby se nekryli jedinci se stejnými vadami. Podvody však málokdy vyplavou nahoru a vyšetření profilu DNA nelze nikomu nařídit. Pes je v podstatě soukromý majetek, a jak si s ním kdo naloží, je jeho věc. Za slávu na výstavě se tím pádem může zaplatit daň v podobě nemocemi promořené populace.

Profily DNA se využívají i při větším počtu chovných psů a fen, kdy dojde například k nechtěnému nakrytí. Poté je nutné vypátrat, od kterých psů štěňata pochází. Ostravský veterinář Jan Nytra tvrdí, že zatím žadatelů o tato vyšetření není příliš mnoho. Jedná se spíše o doménu špičkových chovatelů, kteří se zabývají importem i exportem psů. „Pamatuji si, že jednou měl klub dobrmanů podezření na podvody jednoho ze svých členů. Nechal si proto zhotovit DNA profil, zda opravdu kryl fenu psem uvedeným v průkazu původu,“ prozradil Nytra s tím, že vzorky vždy posílali na vyšetření do brněnských laboratoří. „Konkurenci v Novém Jičíně se však nebráníme,“ dodal Nytra.