„Před lesem plným hub jsme snad ještě nikdy nehráli,“ řekl s nadsázkou v úvodu vystoupení skupiny Kryštof její frontman Richard Krajčo. Dav lidí pod pódiem mu evokoval kloboučky hřibů díky roztaženým deštníkům. Občasné, ale vydatné přeháňky totiž provázely celý první den hudebního maratonu pod ostravským nebem. Náladu návštěvníků festivalu však padající kapky nezkazily.

„I když občas pršelo, tak na nás program prvního dne zapůsobil velmi dobře. Hudba byla prostě skvělá,“ zhodnotil čtvrteční atmosféru Coloursů Zbyněk Grebeníček ze Zlína. Jeho kamarádka Michaela Antová jej pak ještě doplnila: „Každoročně objíždíme hudební festivaly a letos jsme si vybrali tento. Těšíme se na takzvanou sázku na jistotu, což jsou pro nás české kapely. Velké očekávání ale vkládáme i do velké neznámé v podobě zahraničních interpretů.“

O něco mrzutější však byli ve čtvrtek vpodvečer ti, kteří si museli vystát nekonečnou řadu před branou do areálu. V dlouhém hadu lidí linoucím se před vstupy museli vyčkat i dvě hodiny.

„Organizátoři to vůbec nezvládli. Místo lelkující ochranky mělo být více lidí na bráně, kde se za vstupenky lepily pásky na ruce,“ horlila pětačtyřicetiletá paní Taťána z Albrechiček, která je pravidelnou návštěvnicí festivalu Colours of Ostrava. „Stihli jsme až druhou půlku úvodního koncertu kapely Gipsy.cz, protože jsme v řadě tvrdli šíleně dlouho. Snad to byl poslední negativní zážitek a další dny si na festivalu užiju v klidu,“ sdělila ještě tato žena.

Zaskočenost nebývalým přívalem návštěvníků hned v první den festivalu přiznal i mluvčí akce Jiří Sedlák. „Loni tolik lidí na úvod nebylo. Když jsme tu situaci viděli, tak jsme posílili lidi na bránách a problém se vyřešil. Také jsme pak ještě posunuli koncert hlavní hvězdy, Gorana Bregoviće, o půl hodiny oproti plánovanému programu, aby fanoušci o jeho vystoupení nepřišli,“ přiblížil okamžitá opatření Sedlák.

Pravidla pro vstup se mění

Negativní zkušenosti z prvního dne festivalu Colours of Ostrava vedly organizátory akce k tomu, že zpřísnili podmínky vstupu do areálu. Zakázáno je tak vnášení veškerých nápojů a vodění psů. „Bohužel se vyskytlo několik případů zneužití původních benevolentnějších pravidel. Omlouváme se všem, kteří původní opatření nezneužívali, ale přivítali,“ řekl Jiří Sedlák, mluvčí pestrobarevného festivalu.