"Jste skvělí," pochválil posluchače venezuelský zpěvák ansámblu Carlos Peňa a dirigoval tisícovky lidí, kteří poskakovali do rytmu podle jeho povelů.

V desetičlenném obsazení Salsy Celtiky nechyběly perkuse obvyklé pro salsu ani "keltské nástroje" harmonika, banjo či píšťaly a dudy. Současnou podobu world music Ostravanům dále představil například přední světový baskytarista Richard Bona. Rodák z Kamerunu je známý především na jazzových pódiích a na festival přijel představit hudbu ze své nové desky nazvané Tiki.

Hlavní koncerty pátečního dne jsou naplánovány na pozdní večer a začínající noc, na seznamu vystupujících je například argentinsko-uruguayská kapela Bajafondo Tango Club či americké sesterské duo hudebnic a zpěvaček CocoRosie.

Ženský živel v pátek 16. červencev Ostravě reprezentovala také Anna K. nebo zpěvačka Marie Rottrová, kterou na pódiu doprovodila skupina zčásti složená z muzikantů kapely Neřež. Kromě něžnějších a baladických skladeb zařadila Rottrová na dnešní repertoár i rockové "vypalovačky" a posluchači ji po závěrečné Lásko, voníš deštěm nechtěli pustit z pódia. Nejvěrnější ctitel zpěvačky dokonce přeskočil zátarasy, aby jí mohl osobně věnovat kytičku lučních květů. "Marie, děkujeme," znělo přitom z davu.

"Mě na těchto akcích baví hlavně to, že zpívám pod širým nebem, že nejsem omezena sálem, oponou, jevištěm, světly, prostě uzavřenou místností. Já tyhle open air akce miluju," řekla po svém vystoupení Rottrová. "Ostrava má speciálně skvělé publikum, to říká každý, i všichni pražští zpěváci odjakživa jezdí rádi do Ostravy," ocenila Rottrová posluchače.

Na rozdíl od jiných velkých hudebních přehlídek v pátek byla v Ostravě vysloveně rodinná atmosféra, děti v kočárcích i bez nich byly v publiku vidět až do pozdních večerních hodin. Po mostě mezi oběma festivalovými scénami proudily davy návštěvníků. Pár z nich zřejmě mělo hlasité hudby dost, a proto se přidalo k hloučku příznivců hnutí Hare Krišna, kteří s kytarou na trávě u řeky pod mostem prozpěvovali své mantry.

Přehlídka pokračuje až do neděle, jejími hlavními hvězdami ještě budou francouzská kapela Gipsy Kings a britská zpěvačka Marianne Faithfullová.