Tato sedmatřicetiletá žena je už jedenadvacet let klientkou ostravského Čtyřlístku (dříve Ústav sociální péče pro mentálně postižené). Zprvu pracovala jako pomocná síla v ústavní prádelně, ale protože měla problémy s páteří, hledalo se pro ni jiné uplatnění. To se pro ni nakonec našlo v ergoterapeutické dílně, která je součástí rehabilitace, kde pracuje už několik let jako asistentka.

„Právě tady se ukázalo, že má výrazné výtvarné nadání. Nejdříve pracovala samostatně s hlínou a vytvářela nejrůznější keramické objekty. Později začala malovat,“ řekla vedoucí dílny Eva Gaálová s tím, že Ilonka pracuje nejraději s pastely, vodovými barvami, ale i takzvanou vymývací technikou s klovatinou. „Tvoří spíše v menších plochách,“ dodala Gaálová.

„Moc mě to tady baví a jsem ráda, že to mohu dělat. Baví mě také fotografování. Nejčastěji fotím vše krásné, co mě obklopuje,“ říká subtilní žena, která trpí lehkou formou mentální retardace.

O tom, že dělá tuto práci dobře, svědčí skutečnost, že na letošním Mezinárodním festivalu dětské a studentské filmové tvorby Ostravský koníček 2006 byl druhou cenou oceněn animovaný film Les, k němuž Ilonka vytvořila námět i scénář, a spolu s Markem Bujokem se na něm podílela také režijně.

Ilonka Homolová dříve spolupracovala také s občanským sdružením Humanita, odkud přestoupila do organizace Stonožka. V ní se spolu se svým přítelem Josefem věnuje nejrůznějším zájmovým činnostem, především trempování a pobytům v přírodě. Velmi ráda vaří.

Ilonka žije už třináct let v samostatném bytě, což jí umožnilo vedení ústavu. „Podpora samostatného bydlení je jednou z našich služeb sociální péče, která napomáhá zabránit sociálnímu vyloučení. Umožňuje lidem s mentálním postižením žít běžným způsobem života jako ostatní vrstevníci. Vychází se přitom z myšlenky, že potřeby člověka s mentálním handicapem lze nejlépe naplnit v jeho přirozeném prostředí,“ vysvětlila mluvčí Čtyřlístku Bohdana Rywiková.

Dodala, že Ostrava realizovala náročný projekt, který umožňuje postiženým lidem relativně samostatný život za branami centra Čtyřlístek, jako jedno z prvních měst v České republice, a to v květnu 1994.