Projekt Mezinárodního sochařského sympozia spočívá v setkávání výtvarných umělců ze všech koutů Evropy, kteří po dobu dvanácti dnů pracují na vlastních sochařských dílech. „Práci třinácti sochařů lze průběžně sledovat na zahradě domova dětí a mládeže. Kdo se přes týden do Plesné nedostane, může si vytesaná díla prohlédnout v neděli 22. července v 17 hodin na slavnostní vernisáži,“ říká výtvarník a organizátor akce Antonín Gavlas, který pozval na letošní druhý ročník sympozia také svého syna Petra. „S motorovou pilou nemám zkušenosti, ale poperu se s tím. Chci vytvořit postavu člověka, která bude stát pevně na svých nohou,“ říká dvacetiletý student pedagogické fakulty v Ostravě, kde se věnuje výtvarné a občanské výchově.

Jedním z těch, již přijali pozvání na letošní sympozium, je také Grzegorz Mejchrowski z Polska. Ten jako jediný tesá do kamene. „Práce s kamenem mi je bližší. Hodlám vytvořit takový průchod. Na jedné straně budou pootevřené dveře, na druhé pak zcela otevřené, plné světla,“ popisuje své plány polskýumělec.

O pár metrů vedle si s dřevěným kmenem stromu hraje slovenský sochař Jaroslav Gaňa. „Zatím netuším, co to bude. Nechám se vést vlastní fantazií,“ tvrdí milovník abstraktních věcí, který se sochařině věnuje přibližně třicet let.

„Osmdesát procent všech děl umístíme u nás v Plesné. Dva výtvory jsem slíbil městu, které je umístí někde v centru krajské metropole. Zbytek poputuje do škol a školek,“ uvedl Gavlas.

Sochařské sympozium mělo svou premiéru v roce 2005, při příležitosti 750. výročí první zmínky o Plesné. „Nejprve panovaly obavy, zda se akce vydaří, ale ukázalo se, že to byl dobrý nápad. Dokazující to některé sochy, které zdobí různá místavOstravě,“dodal Gavlas. Akci pořádá občanské sdružení Silvie s tamním městským obvodem za podpory Evropské unie a dalších nadací a firem.