Podle Českého hydrometeorologického ústavu se má rtuť teploměru v sobotu a neděli postupně šplhat k tropické třicítce.

„Skok z deseti na třicet stupňů Celsia už dokáže s lidským organismem opravdu zamávat. Pokud je člověk zdravý, zvládne to, pokud ale trpí nějakou chronickou nemocí, určitě to pocítí. Nejhůře se výkyvy teplot dotýkají kardiaků, astmatiků a lidí s vysokým tlakem. Ohroženi jsou také pacienti po cévních příhodách a lidé s psychickými problémy,“ vyjmenovala ostravská praktická lékařka pro dospělé Marie Manoušková.

Dodala, že v poslední době, kdy byl Moravskoslezský kraj v sevření zatažené oblohy, nízkých teplot a četných přeháněk, výrazně přibyly respirační nemoci. „Většinou se ale nejednalo o běžné virózy, ale o akutní záněty mandlí, kašel a bakteriální záněty, které bylo nutné léčit antibiotiky,“ dodala lékařka.

A jak se připravit na obrovský teplotní skok, kdy se mají teploty vyšplhat až na dvatřicet stupňů?

Ohrožené skupiny obyvatel by měly přísně dodržovat pitný režim a měly by pobývat v chládku. Vystavovat by se neměli ani přílišné tělesné námaze. Vysokým teplotám by měly přizpůsobit i svůj jídelníček. Rozhodně není vhodné dát si ve vedrech například vepřové s knedlíkem a zelím, ale stravu odlehčit ovocem a zeleninou. Vhodné jsou také luštěniny, bílé maso a ryby.

Lékaři nevylučují, že tropická vedra přinesou nárůst počtu angín a kolapsů.