Tropy jsou tady! Někteří meteorologové dokonce tvrdí, že rtuť teploměru se bude o víkendu šplhat až k pětatřicítce a v Česku bude tepleji než například v Řecku.

Před obrovskými výkyvy teplot varují lékaři. Téměř dvacetistupňový skok může totiž pěkně zamávat s organismem chronicky nemocných lidí, především pak kardiaků, astmatiků, lidí s vysokým tlakem nebo psychickými problémy. „Tito lidé by rozhodně neměli podceňovat pitný režim a další nutná opatření, jako jsou pobyt v chládku a odlehčená strava. Určitě není vhodné konzumovat například vepřo, knedlo, zelo. Lidé by měli zařadit do jídelníčku především bílé maso, zeleninu a ovoce,“ radí ostravská praktická lékařka Marie Manoušková s tím, že při výkyvech teplot a tlaku pravidelně dochází k nárůstu počtu kolapsů, infarktů a mozkových cévních příhod.

Ohroženi jsou také psychicky labilní jedinci, u nichž může dojít k tetanickým křečím. Vedle horkých dnů očekávají meteorologové také tropické noci, během nichž teploty neklesnou pod dvacet stupňů. Většinou se to bude týkat oblastí ve středních polohách. V údolích, kde proudí o něco studenější vzduch, by až takové teplo být nemělo. Vyloučeny nejsou ani bouřky nebo dešťové přeháňky.

Po několikadenní vlně veder se má obloha opět zatáhnout a teploty poklesnout. Ochlazení by však nemělo být tak výrazné, jako tomu bylo v minulých dnech.