Nové příspěvky zavádí proto, že mezi lidmi je o očkování velký zájem a ne vždy je ze zákona plně hrazenopojišťovnou.

„Přitom tato ochrana proti určitým druhům onemocnění je jednou z nejdůležitějších forem prevence a v konečném důsledku šetří peníze jak zdravotnickému systému, tak samotným pojištěncům,“ vysvětlil ředitel VZP Pavel Horák.

Zatímco očkování proti pneumokokovým nákazám je v některých zemích plně hrazeno ze zdravotního pojištění všem dětem, v České republice se zatím úhrada vztahuje jen na skupinu těch nejohroženějších dětí, kterých je podle výpočtů ministerstva zdravotnictví asi třináct tisíc. „Rozhodli jsme se tuto úzkou skupinu rozšířit a pomoci dětem ve věku dvou až pěti let, které během posledního roku prodělaly nejméně čtyři záněty dýchacích cest. Na očkování, které stojí zhruba dva tisíce korun, jim přispějeme částkou osmi set korun,“ upřesnil Horák s tím, že Streptococcus pneumoniae je nositelem zákeřných infekcí, které způsobují závažná onemocnění, jako je zánět mozkových blan nebo otrava krve.

Na očkování proti karcinomu děložního hrdla VZP nově přispívá částkou tisíc korun. Příspěvek se týká dívek ve věku od patnácti do sedmnácti let. Dívky, které se nechaly očkovat před prvním červencem 2007, mohou požádat o udělení výjimky.

Na očkování proti klíšťové encefalitidě včetně revakcinace již VZP přispívala v minulém roce. Příspěvek ve výši maximálně 400 korun je určen těm, kterým byla aplikována první dávka nejpozději v kalendářním roce, kdy oslavili patnáct let, a revakcinace proběhla maximálně do konce roku, kdy pojištěnec dosáhl devatenácti let.

Novinkou je příspěvek lidem starším šedesáti let, kteří žijí v regionech s nadměrným výskytem klíšťové encefalitidy. Pokud jsou pojištěni u VZP více než deset let, získají na očkování příspěvek 300 korun. Také nové příspěvky na očkování proti žloutence a příušnicím jsou odměnou pro ty, kteří jsou u VZP pojištěni deset a více let. U očkování proti příušnicím jde o částku 200 korun, u hepatitidy je to o sto korun více. „Na očkování proti příušnicím nyní přispíváme mužům ve věku 22 a 23 let. Při vyšším výskytu onemocnění v regionu by se měli nechat doočkovat všichni muži, kteří ještě toto očkování neabsolvovali. V případě onemocnění totiž hrozí ztráta plodnosti,“ vysvětlil Horák. Příspěvek na očkování proti žloutence mohou využít všichni pojištěnci bez věkového omezení. Není ale určen na očkování dětí proti hepatitidě typu B, kterým byla aplikovaná hexavakcína, nově zavedená do základního očkováníod 1. ledna 2007.