Světový rekord v počtu lidí, kteří se do hornického vozíku vejdou, padl v sobotu 14. července odpoledne a bude zapsán do České knihy rekordů. O prvenství bojovaly za slunečného počasí dvě skupiny, které musely vozík zaplnit do pěti minut. Všichni soutěžící museli mít trup těla ve vozíku, což bylo tou nejtěžší podmínkou.

Vítězové, kteří se pojmenovali Musculus Gluteus Maximus, porazili své soupeře Dukelské bejky o tři soutěžící, kteří měli ve vozíku jen špičky prstů u nohou. "Právě to jim pelhřimovský rozhodčí Jan Bystroň neuznal, i když je jejich tým držel tak, aby stáli na okraji vozíku," vysvětlila Kateřina Kotasová z Hornického muzea OKD.

Původně se o rekord chtělo pokusit více týmů, ale nakonec se lidé spojili jen do dvou skupin, aby každá z nich dosáhla už na startu co největšího počtu soutěžících. "Při samotné soutěži předáci týmů zvali i diváky, ať se přidají, že místa je ještě dost i pro dobrovolníky," popsala Kotasová.

Dodala, že lidé šli do soutěže opravdu po hlavě. První z nich zmizeli na dně vozíku po startu a desítky diváků je znovu spatřily až po pěti minutách. "Ti snad museli úplně ležet na dně vozíku, což bylo opravdu kuriózní. Vylezli úplně propocení, takže žádný med," dodala.

Poraženým Dukelským bejkům nechyběl v boji o rekord smysl pro humor. Jeden vtipálek při lezení na vrchol lidské zásilky stojícího vozíku nezapomněl na svůj bicyikl, který s ostatními držel nad hlavou.

Neuvěřitelný výkon hudebních fanoušků bude zapsán v nejbližším vydání České knihy rekordů, což je může těšit stejně jako výhra pěti kartonů piv a vstupenky do hornického muzea.