Šestý ročník přehlídky v centru Ostravy navštívilo více než 20 000 lidí, což bylo o čtyři tisícovky více než loni. Během čtyř dnů jim zahrálo téměř 600 hudebníků z celého světa. Letošní ročník byl opět rozmanitý, bezpečný pro rodiny s dětmi i seniory. Jeho atmosféru naplnila jakoby ženská jemnost, která pro velké open air festivaly není vůbec typická, řekla ředitelka a dramaturgyně Zlata Holušová.

"Letošní ročník opět potvrdil, že Colours of Ostrava je rozmanitý festival rodinného typu, kde se lidé cítí bezpečně. Když procházím areálem a dívám se na ně, jsem strašně šťastná," svěřila se Holušová.

Hlavními hvězdami festivalu byli srbský hudebník Goran Bregović a jeho Wedding and Funeral Band a francouzská kapela Gipsy Kings. Přehlídku dnes večer uzavře vystoupení britské zpěvačky Marianne Faithfullové. Velký zájem posluchačů sklidila i vystoupení domácích umělců, kapely Kryštof či Marie Rottrové.

Na festivalu se do nedělního odpoledne nestala žádná mimořádná událost, jen první festivalový den zaznamenali organizátoři větší počet opilců. "Ve čtvrtek si lidé mohli vzít do areálu 1,5 litru vody. Někteří toho ale zneužili a do PET lahví si nalili alkohol. Proto jsme v pátek museli vnášení vlastních nápojů zakázat. Zdravotníci v areálu nám pak potvrdili, že opilých lidí skutečně ubylo," vysvětlil mluvčí festivalu Jiří Sedlák.

Podle Holušové se letos osvědčila řada festivalových novinek, například soutěž v recitování poezie nebo koncerty v evangelickém kostele, na kterých bylo pokaždé plno. "Propojení tichých komorních koncertů s velkými scénami bylo dramaturgicky úspěšné. Hudební perlou bylo vystoupení tibetské královny duchovní hudby Jungchen Lhamoové, která do Ostravy přijela i přesto, že jí krátce předtím zemřela maminka," řekla novinářům.

Novinkou letošních Colours byl i nedělní volný vstup pro seniory nad 65 let. "Festival jich navštívilo nejméně 100, někteří stáli před branou už v devět ráno a chtěli si areál obhlédnout," dodal Sedlák.

Colours of Ostrava i v příštím roce zůstane mezinárodním hudebním festivalem, na kterém vystoupí třetina zahraničních kapel. "Vše bych mohla odhadnout, jen největší hvězdu Colours 2008 ne. Rádi bychom tu měli například Björk či Stinga, ale ti jsou nad naše finanční možnosti," uvedla Holušová.

Sedmý ročník festivalu by se mohl konat ve větším areálu - organizátoři chtějí zvětšit stanové městečko a rozšířit plochu před hlavní scénou, kam by se vešlo až 20 000 hudebních fanoušků. "Dnes se tam vejde asi 15 000 lidí, což je podle nás málo. Zvětšený areál by měl i částečný protihlukový val, ale to je zatím hudba budoucnosti, protože areál nám nepatří," řekla výkonná ředitelka festivalu Marcela Krplová. Podle ní je ale jednání s vedením Ostravy i majiteli okolních pozemků na dobré cestě.