Manželský pár přijel na tradiční hradní bál, při kterém se státem chráněná památka vrací do 16. století. Slavnosti se zúčastnily stovky lidí.

Historické postavy Petra Voka a Kateřiny z Ludanic dorazily na hrad s početnou skupinou vlajkonošů, dvorních dam či pážat. Jejich příchod oznamovalo návštěvníkům hradu dunění bubnu a salvy z hradního děla.

"Kostýmovaný průvod letos čítal na 100 lidí. Do dobového oblečení se oblékli zejména přátelé hradu. Kateřinu přestavovala studentka, bývalá průvodkyně hradu," řekla správkyně Helfštýna Marcela Kleckerová.

V kostýmech se však letos po nádvořích nepohybovali jen účinkující, nýbrž i mnozí návštěvníci. K tomu je vyzvala správa hradu kvůli navození historické atmosféry. Lidé, kteří si vhodný oděv nestačili pořídit, si alespoň kupovali v pokladně hradu škrabošky. "Chtěli jsme touto cestou návštěvníky více vtáhnout do děje," uvedla Kleckerová.

Nedílnou součástí hradního bálu na Helfštýně, který se letos uskutečnil již popatnácté, jsou koncerty hudebních skupin a vystoupení fakírů, kejklířů a šermířů. Na akci se každoročně sjíždí tisícovka lidí z širokého okolí. Letošní bál navštívila s babičkou například pětiletá Kristýna z Olomouce. "Nejvíce se mi líbily ty starodávné šaty. Nejhezčí byly modré," prozradila předškolačka z Olomouce.

Postavy Petra Voka a Kateřiny z Ludanic si správa hradu vybrala podle Kleckerové pro hradní bály záměrně. Kateřina přišla podle historie o hrad Helfštýn v mládí, kdy byla sirotek. Po svatbě s Vokem získávala majetek postupně zpět.

Helfštýn založil ve 14. století loupeživý rytíř Friduš z Linavy. Ve své nynější podobě má hrad charakter rozsáhlé pevnostní architektury se šesti branami, řadou věží a budov a se systémem valů z 18. století. Vliv na stavební vývoj měli zejména páni z Kravař, Pernštejnové a Bruntálští z Vrbna.

Od 19. století byl hrad prezentován jako turistický a památkově významný objekt. V současnosti je znám především jako místo mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston, kteří se na hrad sjíždějí každoročně poslední srpnový víkend.