Jaké příznaky jsou při nakažení borreliozou? V prvním případě majitelé mohou pozorovat, že místo po přisátém infikovaném klíštěti zrudne. Vznikne červené ložisko s bílým středem. Ne vždy si toho však musí chovatelé všimnout, a proto dalšími následnými příznaky jsou kulhání, otoky kloubů, nebo kožní problémy. Podle Horáka je nutné ihned začít s léčbou. Krevní odběr potvrdí nebo vyvrátí možnou nákazu. borrelioza se léčí stejně jako u lidí antibiotiky, léky od bolesti a protizánětlivými preparáty.

Encefalitida má jiný průběh a léčbu. Tato nemoc je mnohem zákeřnější, ale není tak častá. Neexistuje očkování a posoudit, zda se jedná právě o toto onemocnění je velice těžké. Příznaky jsou takřka stejné, jako u onemocnění psinkou. Pes začne mít neurotické potíže, což znamená například náhlou lekavost, těkání očí, teploty a jiné. Může rovněž onemocnět zánětem mozkových blan. Přesná diagnóza se dá určit až při odběru mozkomíšního moku, ale i po tom není vyhráno, jelikož přesný lék na to není.

Zda pes nemoc přežije záleží na každém jedinci a jeho obranných schopnostech. Můžeme jen aplikovat sedativa nebo antibiotika a buď problémy odezní anebo zvíře podlehne, říká Horák.

Existuje riziko přenosu klíštěte ze psa na člověka? Veterinář uvádí, že riziko tady je, jelikož infikované klíště může odpadnout a když vyhladoví znova se přisát na člověka a nakazit ho. Je dobré, aby lidé pravidelně, pokud pobývají v lokalitě nákazy, zkontrolovali sebe, ale i svého psa. Klíště odstranili a sledovali, zda se nezačnou projevovat zmíněné příznaky.