"Městský stadion musí být bezpodmínečně dostavěný, aby Ostrava mohla hrát dále velkou hru. A mělo by to být už na mistrovství světa atletů do 22 let v roce 2011," řekl Petera. Renovace stánku probíhá už několik let. Přestože má za sebou několik významných etap a v jeho těsné blízkosti už vyrostla třeba i rozcvičovací plocha, do úplného konce má pořád daleko.

Petera v Ostravě pobyl několik dnů, během nichž se sešel se špičkami světové atletiky včetně prezidenta Mezinárodní atletické federace IAAF Lamina Diacka nebo Sergeje Bubky. "Dorazilo tady více osobností světového sportu. Pro mě je podstatné se s nimi potkat, protože při přidělování pořadatelství olympiády má jejich slovo svou váhu," uvedl Petera.

Světový šampionát sedmnáctiletých atletů byl pro Ostravu prvním skutečným zátěžovým testem. Podle Petery však na vyhodnocení bude zapotřebí několika týdnů. "Pro nás to byl z hlediska olympiády jeden z referenčních projektů, který můžeme použít v přihlášce. Ač to tak někomu nemusí přijít, byl to velmi podstatný podnik. Jsou to testovací akce, které nám ukážou, jestli jsme schopni něco tak velkého zorganizovat. Na důkladnou analýzu si však musíme nechat určitý časový odstup," podotkl Petera s tím, že k dispozici zatím nejsou žádné konkrétní závěry.

Takovou prověrku Ostrava ještě nezažila. Byť město je už ve světě velké atletiky známo díky mítinku Zlatá tretra, ta svým rozsahem nemůže olympiádě konkurovat. "Tretra trvá s příletem a odletem účastníků vlastně den, samotný závod nějaké dvě hodiny, pak zase všichni odletí. Teď tady bylo skoro týden přes dva tisíce zúčastněných lidí, což jsou úplně jiné počty. Co se týče zátěžovosti, tak ta je v případě olympiády samozřejmě nesrovnatelně větší," doplnil Petera.