Práci jim komplikují také lidé, kteří na příspěvek nemají nárok, což souvisí se špatnou informovaností veřejnosti. Nová dávka je určena lidem závislým na pomoci jiné osoby či instituce, rozhodující tedy není věk či zvýšené náklady na léky a zdravotní pomůcky.

"Dosud evidujeme nevyřízené žádosti z ledna i z února, které čekají na stanovisko lékařů," řekla mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová. Než člověk příspěvek získá, musí splnit mnoho náležitostí. Po podání návrhu následuje šetření v domácnosti, jehož výsledky úředníci zapisují do speciálního formuláře, a ten pak ukládají do počítače. Formulář pak města posílají na úřad práce, kde sepíší zprávu pro obvodního lékaře, ke kterému musí žadatel na prohlídku. Lékaři najatí úřadem práce pak rozhodují, zda stupeň závislosti navržený sociálními pracovníky odpovídá lékařským posudkům. Poslední slovo má opět obec.

V Bohumíně zatím zamítli zhruba desetinu žádostí. "Lidé se domnívají, že na příspěvek mají nárok automaticky, když nejsou zdraví nebo když dosáhnou určitého věku. Příspěvek ale není podmíněn jen zdravotním stavem, je to především o tom, zda potřebuje k životu pomoc jiné osoby nebo sociálních služeb. I člověk s vážnou nemocí se o sebe často dokáže starat sám, zatímco někdo, koho trápí například bolavé kluby, se bez pomoci jiného člověka neobejde," uvedla vedoucí sociálního odboru bohumínské radnice Marcela Gabryšová.

Žádosti zavalily také krnovský městský úřad. Zdržení by prý odpadla, kdyby k sobě byli lidé více soudní. "Po šetřeních v místě bydliště zjišťujeme, že řada žádostí je neopodstatněná a mnoho času věnujeme lidem, kteří nejsou potřební. A ti, kteří by naši pomoc skutečně potřebovali, musí čekat. Stává se také, že umírají dříve, než na ně přijde řada, což je nám strašně líto," řekla Vlasta Patíková ze sociálního odboru krnovské radnice.

Podobné zkušenosti mají i v jiných městech, například v Bruntále dosud zamítli zhruba třetinu žádostí. V Ostravě zatím úředníci rozhodli jen o osmi stovkách případů, evidují jich přitom téměř 5000. Úředníci již zamítli přes sedmdesát žádostí, což je přibližně desetina dosud rozhodnutých případů. Většina ze 1600 podání ještě nebyla uzavřena ani v Opavě, tam však bude podle mluvčího města Jana Šindlera zamítnutých případů jen velmi málo.

V Karviné zatím zamítli přibližně 15 až 20 procent žádostí. "Lidé často nejsou soudní. Sdělují nám, že nějakou činnost nezvládnou, ale je to jen proto, že ji sami v životě nadělali. V mnoha případech jde například o vaření," vysvětlila vedoucí oddělení sociálních služeb na karvinské radnici Ludmila Poskerová.

Zákon o sociálních službách přinesl do života starých či nemocných lidí několik podstatných změn. Senioři nebo zdravotně postižení lidé díky němu od státu dostávají příspěvky na péči až do výše jedenáct tisíc korun, sami si z nich zaplatí ústav, pečovatelku, stacionář, domácí opatrování či další potřebné služby.