Tuzemská část běhu začala v Sušicích a pokračoval do Prahy, přes Hradec Králové a Litovel až do Ostravy. Sportovci nesoucí hořící pochodeň jako symbol harmonie ji dnes v krajské metropoli předali před Novou radnicí primátoru města Ostravy Petru Kajnarovi (ČSSD), který oblečen do slušivých modrých trenýrek a bílého trička vyrazil společně s desítkou českých a přibližně dvacítkou běžců ze všech koutů světa směrem na Rychvald.

Primátor stačil doběhnout k Ostravici. Poté předal štafetu dalším běžcům. Ti pokračovali až k hraničnímu přechodu s Polskem – Bohumín-Chalupki, kde byla česká část 650 kilometrů dlouhého běhu ukončena. „Myšlenka štafety přátelství a porozumění mezi lidmi je mi velmi blízká. Proto se alespoň symbolicky akce účastním. Navíc jsem trénovaný sportovec, pravidelně běhám, je to ten nejlepší způsob, jak si udržet kondici,“ pochvaloval si akci Kajnar.

Takový běh je prý skvělý způsob cestování. „Když jsem vloni běžel tři čtvrtě roku přes Ameriku, bylo to fascinující. Pamatuji si na chvíle, kdy jsem probíhal plání a nade mnou jsem zahlédl plachtícího orla. Byl to velmi intenzivní zážitek,“ vzpomíná Ondřej Veselý, vedoucí evropského týmu. Na všech místech, kde se štafetový běh zastavil, předal jeho vedoucí pochodeň představitelům měst. V krajské metropoli to byl právě primátor Kajnar, který se tak zařadil po bok slavných osobností a sportovců.

„Pochodeň za dobu trvání oblíbeného běhu držela v ruce Matka Tereza, ale také bývalý ruský prezidenti Michail Gorbačov či někdejší hlava Jihoafrické republiky Nelson Mandela, který v roce 1988 obdržel Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Z českých sportovců podpořily slavný běh třeba bývalé úspěšné atletky Dana Zátopková, Jarmila Kratochvílová, tenistka Martina Navrátilová či běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová,“ sdělil oblastní koordinátor běhu Jiří Schönweitz.

Letos se štafeta běží ve více než sto zemích světa, z toho polovinu tvoří evropské státy. „Evropská část běhu, kterého se má letos zúčastnit na 300 tisíc běžců, zahájila svou pouť v březnu v portugalském Lisabonu. Po sedmadvaceti tisících kilometrech bude běh ukončen v říjnu v holandském Amsterdamu,“ doplnil Schönweitz.

World Harmony Run založil před dvaceti lety indický atlet, filozof, umělec a básník Sri Chimnoy, který službě světové harmonie věnuje celý svůj život. Pětasedmdesátiletý zakladatel Běhu harmonie, jež vystřídal řadu zaměstnání, pracoval i pro OSN, získal za tuto činnost mnohá mezinárodní ocenění.

 

Světový běh harmonie je nesoutěžní štafetový běh, jehož cílem je posílit mezinárodní přátelství a vzájemné porozumění. Na trati delší než šestapadesát tisíc kilometrů vedoucí přes území více než osmdesáti národů nesou běžci symbol harmonie − hořící pochodeň, kterou si předávají z ruky do ruky lidé, se kterými se běžci cestou setkávají. Běh harmonie si klade za cíl podpořit dobrou vůli mezi lidmi a překonat přitom kulturní, národnostní a politické hranice.