Muži udělil pětiměsíční podmíněný trest. Podle předchozího rozsudku měl ale obžalovaný ve vězení strávit dva měsíce. Verdikt se ve prospěch souzeného měnil už podruhé. Úplně první trest byl totiž ještě o dva měsíce přísnější.

"Nepodmíněný dvouměsíční trest by nesplnil výchovný účel. Byla by to pro odsouzeného jen exkurze do vězení," řekl soudce. Udělení pětiměsíční podmínky se zkušební dobou v déle 18 měsíců vysvětlil i tím, že Labda dosud nebyl trestán.

Labda od soudu příliš spokojeně neodcházel. Jeho právní zástupkyně během závěrečné řeči navrhovala soudu, aby celou záležitost překvalifikoval na přestupek. "Alespoň něco, když už nic," řekl novinářům při odchodu ze soudní síně.

Úplně na začátku procesu obžaloba Labdu vinila z výtržnictví a ublížení na zdraví. Po prním rozsudku měl černý pasažér ve vězení strávit čtyři měsíce. Labda se ale odvolal a krajský soud nařídil doplnění důkazů a nový proces. V něm soudce ale už jen za výtržnictví opět udělil nepodmíněný trest, i když o polovinu kratší. Ani s tím se ale Labda nespokojil a znovu se odvolal.

Soudce ostravského okresního soudu tehdy uvedl, že Lambdův případ by měl být výstrahou pro další násilníky, kteří by chtěli zaútočit na veřejné osoby. Navíc si podle soudce obžalovaný nepomohl ani tím, že za celou dobu vyšetřování neuznal svou chybu.

Předloni 22. května cestoval Labda s přítelkyní a dítětem v kočárku tramvají číslo 4. Tvrdí, že si chtěl koupit jízdenku, ale řidič neměl peníze na vrácení. Řidič to ale nepotvrdil. Když o několik zastávek později přistoupila trojice revizorů, nechtěl černý pasažér prokázat svou totožnost a podle obžaloby se snažil tramvaj i s kočárkem opustit.

Nastala potyčka, kterou podle rozsudku začal obžalovaný. Během ní se černý pasažér jednomu z revizorů zakousl do ramene. Kontrolorům se nakonec podařilo násilníka zpacifikovat a tramvaj dojela až na konečnou, kde už čekala hlídka policie.

Labda se hájil tím, že jej revizoři vyprovokovali, když mu bránili vystoupit z vozu.