Konkrétní jména budou schvalovat na okresních a krajských konferencích koncem letošního nebo začátkem příštího roku. Nyní hejtmanství ovládá koalice ODS a KDU-ČSL v čele s občanským demokratem Evženem Tošenovským.

Výkonná rada regionální ODS zatím schválila pravidla pro sestavování kandidátek. S přípravou na krajské volby ale začne strana až na podzim. "Vyhodnotíme současný program, připravíme nový volební program a vybereme kandidáty," řekla členka rady regionálního sdružení ODS Jaroslava Wenigerová. Dodala, že o případné předvolební koalici krajská ODS zatím neuvažuje. "Uvidíme, jak dopadnou volby. Teď jsme v koalici s KDU-ČSL, která funguje velmi dobře," řekla.

Také krajští lidovci nechávají sestavení kandidátek na podzimní měsíce, kdy uspořádají krajskou konferenci. "Hovořili jsme sice o nějaké taktice, ale pravidla pro sestavování kandidátek jsou ještě v syrovém stavu," řekl místopředseda krajské KDU-ČSL Zbyněk Pražák. Podle něho je nyní předčasné mluvit o předvolebních koalicích i spekulovat o jménech na listinách.

Podobný postoj zaujímají i ostatní strany. "Koalice se uzavírají až po volbách," prohlásil šéf moravskoslezské ČSSD Petr Vícha. Dodal, že představitelé strany nyní připravují řády, podle kterých se budou kandidáti volit v primárních volbách. Na konec roku či začátek příštího roku pak ČSSD připravuje okresní a krajské konference, které budou jednotlivé kandidátky schvalovat. "Máme databázi schopných komunálních politiků, se kterými o jejich případné kandidatuře jednáme," doplnil.

Zástupci KSČM nyní hodnotí práci stávajících členů krajského zastupitelstva. "Řešíme, s kým počítáme, či kdo chce v práci pokračovat. Volbami se začínáme zabývat i na okresních výborech. Vše završíme krajskou nominační konferencí," řekl místopředseda krajské rady KSČM Josef Babka. Dodal, že strana je připravena po volbách jednat o spolupráci se všemi stranami, které se do krajského zastupitelstva dostanou.

Krajské volby v Moravskoslezském kraji vyhrála v roce 2004 ODS před KSČM, ČSSD a KDU-ČSL. Občanští demokraté získali 37,87 procenta hlasů, což jim přineslo 29 mandátů. Komunisté dostali za 21,96 procenta hlasů 17 mandátů. Sociálním demokratům zaručilo 15,43 procenta hlasů 11 křesel, lidovci měli 11,34 procenta hlasů a obsadili osm míst. Koalici nakonec uzavřela vítězná ODS s KDU-ČSL.