Strážníci to mají těžké

„Všichni naši zaměstnanci mají předepsané stejnokroje podle ročních období. V těchto extrémně teplých dnech, musejí nosit předepsanou obuv a kalhoty. Mají povolenou rozhalenku, také dbáme na pitný režim,“ uvedl mluvčí strážníků David Tyleček. Doplnil, že většina kanceláří není klimatizovaná.

Hasiči zasahují v několikakilových výstrojích

„Pokud jde o zásahy jednotek hasičů, musejí být oblečení v zásahovém kabátě, kalhotách, přilbě a zásahové obuvi, bez ohledu na počasí to znamená, že i v těchto parných dnech. Proto si vozí k výjezdům v autech vodu v PET lahvích, kterou se mohou občerstvit. V takovém vedru si úplně stačí třívrstvý zásahový oblek jen obléci a člověk už se potí, natož když má úspěšně pracovat u zásahu,“ řekl tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru moravskoslezského kraje Petr Kůdela. Upřesnil, že při požárech musejí mít hasiči nasazenou dýchací techniku, tedy několikakilovou tlakovou láhev se vzduchem, a na obličeji dýchací přístroj s maskou. Jen v případě, že hasiči nehrozí bezprostřední nebezpečí, může velitel zásahu rozhodnout o sundání zásahového kabátu. „Klimatizace v hasičských objektech musí být například na operačních střediscích hasičů, v místnostech s IT, a také v místnostech krizového řízení,“ dodal.

Kruté vedro trápí i lékaře

„Zdravotnický personál Městské nemocnice Ostrava má jednotné oděvy, které jsou rozlišeny podle profesí. Vedení nemocnice nyní zvažuje zakoupení nových, které by byly vhodnější pro letní období.“ sdělila tisková mluvčí Městské nemocnice Ostrava Marie Dlabalová. Pracovníci ostrahy používají uniformy, jejichž součástí je letní košile s krátkými rukávy. Co se týká ostatních zaměstnanců, například úředníků, platí určitá tolerance, která by ale neměla vybočovat ze všeobecné kultury odívání. „Společnost je dnes vstřícnější, než bývala, to znamená, že u vedoucích pracovníků nemocnice v tropických vedrech netrváme na tmavém obleku a kravatě. Pro všechny zaměstnance však platí, že musejí dodržovat určitou míru vkusu,“ řekl ředitel nemocnice František Jurek. Co se týče klimatizace, tou jsou vybaveny především operační sály, JIP, ARO, centrální příjem, radiodiagnostický pavilon, nemocniční lékárna, laboratoře či stravovací provoz. Kanceláře pro zaměstnance však klimatizovány nejsou, pouze v některých kancelářích používají zaměstnanci ventilátory.

Nepohodlné oblečení a postihy úředníků

Podobná situace panuje i na magistrátu. „Úředník je povinen mít na pracovišti adekvátní oděv. Pánové dlouhé kalhoty, určitě ne kraťasy. Dámy nemají povinné punčocháče a boty s plnou špičkou, letní šaty mají povoleny. Pokud by někdo na pracovišti nebyl takto oblečen, mohl by následovat finanční postih,“ informovala tisková mluvčí Magistrátu města Ostravy Andrea Vojkovská.

A co řidiči?

Nelehké pracovní podmínky připravila vedra i pracovníkům Dopravního podniku Ostrava. „Řidičům na léto poskytujeme letní soupravy různých druhů a materiálů, a to i proti pocení. Co se týče kabin řidičů, těch je zatím vybaveno klimatizačním zařízením zhruba 40 procent. Zaměstnancům pracujícím v těchto ztížených podmínkách jsou poskytovány multivitaminové rozpustné nápoje a desítky výrobků sodové vody na pracovištích včetně některých konečných zastávek,“ sdělil Miroslav Albrecht, mluvčí DPO. „Na rozdíl od řidičů máme jen jeden druh oblečení na všechna roční období, pobočky nemáme nijak klimatizovány, je nám to lehce nepříjemné,“ posteskla si jedna z pracovnic prodejního stánku DPO, která si přála zůstat v anonymitě.

Přiotrávenému muži zachránila život vzorná spolupráce

Muže, který v úterý společně se svým kolegou natíral zevnitř velký vodojem ve Slezské Ostravě a nadýchal se výparů z barev, zachránila včasná práce integrovaného záchranného systému. „Hasiče požádala o pomoc zdravotnická záchranná služba, která nedokázala muže z třicet metrů vysoké vodárenské nádrže sundat. Mezitím svědkové nehody zastavili na silnici projíždějící policejní vozidlo. Druhý natěrač se vzápětí vydal s policistou nahoru i s životně důležitým kyslíkovým přístrojem,“ uvedl tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela. Přiotráveného natěrače takto udržovala při životě ještě i za nedlouho dorazivší hasičská jednotka z Ostravy-Zábřehu, a to až do doby, než přijela lezecká skupina ze stanice hasičského sboru v Ostravě-Porubě. Ta pomocí jisticích lan a dalších potřebných pomůcek muži pomohla dostat se na vzduch a následně jej snesla dolů. Na pevné zemi ho převzali zdravotníci.