Ti bez výčitek svědomí parkují na místech pro invalidy, a tím jim znepříjemňují už tak složitý život. „Pravidelně čekám vždy v pondělí na dceru, která mi přiváží nákup na celý týden. Mám problémy s nohama, a proto už asi půl roku nikam nechodím, ani nejezdím. Zřejmě těžko mi někdo uvěří, že během hodiny, kdy je dcera pryč, se na mém místě pro invalidy vystřídají třeba i tři auta,“ říká osmašedesátiletý invalidní důchodce Alois Mrázek z centra Ostravy, který se občas s nezodpovědnými řidiči dostává do křížku. „Když je slušně požádám, aby místo opustili, odpovědí mi, že budou pryč jen chvilku. Za dvacet minut přijede dcera, a nemá kam zaparkovat,“ zlobí se Mrázek.

Strážníci se tomuto problému věnují. Řidičům hrozí za tento prohřešek vysoká pokuta a zákaz řízení. „Jelikož lze uložit za toto přestupkové jednání zákaz činnosti od šesti měsíců do jednoho roku a pokuta od pěti do deseti tisíc korun, zakazuje současná právní úprava tyto přestupky řešit v blokovém řízení. Od počátku letošního roku k 17. červenci 2007 bylo oznámeno celkem šestadvacet podezření ze spáchání přestupku neoprávněného zastavení nebo stání s vozidlem na parkovišti vyhrazeném pro vozidla s označením O 1, tedy pro invalidy,“ sdělil David Tyleček z Městské policie Ostrava.

O prázdninách je podle jeho slov podobných přestupků téměř o polovinu méně. „Ostravští strážníci řeší denně v průměru 44 přestupků denně, týkajících se nerespektování zákazu stání a zastavení, zatímco během letošních prázdninových dní se řešilo jen 24 těchto přestupků. Pokles řešení přestupků v dopravě v prázdninových měsících je zaznamenáván každoročně,“ doplnil Tyleček. Falešné karty, zajišťující parkování na místech pro invalidy, zatím příliš neletí. „V poslední době nebyl zaznamenán žádný případ zneužití tohoto označení,“ dodal Tyleček.