Na základě policejních analýz bylo totiž zjištěno, že nejzatíženějšími lokalitami v tomto směru jsou Dubina a Zábřeh. A právě na děti a mládež z těchto lokalit je projekt zaměřen.

„Na Dubině a v Zábřehu je trvale vysoké procento trestných činů, zejména majetkové povahy, a podíl mladistvých pachatelů je značný,“ uvedla Sylva Sládečková z odboru školství a kultury jihoostravské radnice a zdůraznila, že hlavně v prázdninových měsících se množí stížnosti na chování dětí a mládeže v husté sídlištní zástavbě. „V našem městském obvodu žije přes dvacet tisíc dětí, z toho skoro sedmnáct tisíc ještě nemá patnáct let,“ upozornila Sládečková.

Právě probíhající dílčí projekt s názvem Veřejně přístupná hřiště, který je součástí celoročního programu Bezpečný Jih, zahrnuje komplex opatření sociální prevence. Jeho cílem je omezit kriminalitu mladistvých, jejich následky a příčiny vzniku. „Chceme předcházet sociálně-patologickým jevům a děti a mládež zapojit do různých aktivit, konkrétně bezpečného sportování,“ upřesnila Sládečková.

V současné době je projekt realizován na veřejně přístupném sportovišti Základní školy Alberta Kučery v Ostravě–Hrabůvce. Veřejnosti jsou k dispozici sportovní a dopravní hřiště, denní provoz areálu je během pracovních dnů od 10 do 17 hodin, záleží však na klimatických podmínkách.

„Na hřišti působí sportovní asistent, který má na starost nejen kvalitu sportování, ale především komunikaci s návštěvníky. Dětem také bezplatně zapůjčí příslušné sportovní potřeby,“ dodala Sládečková.

Od druhé poloviny srpna bude projekt Veřejně přístupná hřiště realizován také v Základní škole Jugoslávská v Zábřehu.