Potvrzuje to i menší zájem lidí o mykologickou poradnu. Ta sídlí v Ostravském muzeu na Masarykově náměstí v Moravské Ostravě a v průběhu tohoto pondělka, kdy je poradna otevřena, sem zavítala přibližně pětice návštěvníků.

Mykologická poradna funguje každoročně v muzeu již několik let. Každé pondělí od 15 do 16.30 hodin během hlavní houbařské sezóny od května do října se zde lidé mohou poradit o všem, co se týká sběru, konzumace, určování hub, ale i likvidace některých nežádoucích druhů, například dřevomorky. Poradna je bezplatná.

Houby k určení mohou zájemci donést i v jiné dny, v tomto případě je ale musejí zanechat i s kontaktem v pokladně muzea a některý z mykologů jim poté zatelefonuje.

Podle předsedy mykologické společnosti Jaroslava Landy nyní lidé mohou nalézt všechny běžné druhy letních hub, jako jsou hřibovité houby, holubinky, ryzce i muchomůrky. Ze zajímavých druhů houbaři v poslední době našli mimo jiné hřiby koloděje, kováře a hřiby kavkazské. Kromě toho se objevují i žampiony. V souvislosti s tím Landa upozornil, aby si lidé dávali pozor na pečárku zápašnou, která vypadá podobně a také nyní roste v hojnějším množství. Na rozdíl od žampionu to však není jedlá houba a po snědení může vyvolat silnou nevolnost.