Začíná prázdninové šílenství. Těsně před odjezdem na dovolenou někteří lidé zjišťují, že mají propadlý pas, a proto rychle spěchají na úřad, aby si doklad včas vyřídili. V současné době je zajištění pasu složitější zejména pro rodiny s malými dětmi, které již nelze do nových pasů zapisovat. Dětem do pěti let je nutné vyřizovat nový cestovní pas každý rok. Problém je také s vyšší cenou.

Například čtyřčlenné rodině se může výlet do zahraničí prodražit až o tisíc korun. Rodiče se dvěma školáky zaplatili dříve za cestovní doklady čtyři sta korun, od loňského září to je už o tisíc korun více. Nový doklad musí mít navíc povinně i batole.

„Máme čtyřletého kluka a příliš nadšeni nejsme. Když jsme měli dítě zapsané v pasu, byla to pohoda. Nechápu, proč musejí mít děti mladší pěti let pas. Stejně se nic nezmění. Jeho doklad budeme mít stejně u těch našich,“ tvrdí Václav Krupka z Ostravy-Poruby a dodává. „Přimět čtyřleté dítě, aby udrželo neutrální výraz v obličeji, je téměř nemožné.“

Nyní se vydávají dva druhy cestovních pasů. S biometrickými údaji, takzvané e-pasy, a bez strojově čitelných údajů, které jsou známé jako blesky. „Digitální snímek obličeje pro e-pas se pořizuje speciálním zařízením a ukládá se do elektronického čipu zabudovaného v cestovním dokladu. Znamená to, že žadatel nepředkládá žádost s fotografiemi jako u pasu bez strojově čitelných údajů,“ sdělila Stanislava Havlenová, referentka cestovních dokladů a správního řízení na ostravském magistrátu.

Ti, kteří chtějí požádat o vydání nového pasu, by se měli osobně dostavit na oddělení cestovních dokladů Odboru vnitřních věcí Magistrátu města Ostravy na ulici Gorkého v Moravské Ostravě – naproti Hotelovému domu Jindřich. Na tomto místě vyhotovený pas také převezmou.

„Na nový e-pas musí čekat žadatel až třicet dnů, pas bez strojově čitelných údajů s kratší platností pak vydá úřad do patnácti dnů. Úřední hodiny jsou v pondělí a středu od 8 do 17 hodin, ve čtvrtek pak od 8 do 16 hodin,“ uvedla Havlenová, podle které je možné vydání „blesků“ urychlit. „Blesk lze vyřídit po domluvě i dříve, třeba do týdne,“ dodala Havlenová.

k tématu

Druhy cestovních pasů vydávaných od 1. září 2006

Se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji:

Občan od 5 do 15 let – platnost 5 let, správní poplatek 100 korun

Občan starší 15 let – platnost 10 let, správní poplatek 600 korun (není nutné dodat fotografie)

Bez strojově čitelných údajů – takzvané blesky:

Občan mladší 5 let – platnost 1 rok, správní poplatek 50 korun

Občan od 5 do 15 let – platnost půl roku, správní poplatek 1000 korun

Občan starší 15 let – platnost půl roku, správní poplatek 1500 korun (nutné dodat dvě fotografie)

 

 

Co byste měli vědět o e-pasech

O e-pas občan musí požádat v místě trvalého pobytu, tedy ne na kterémkoli úřadě v České republice, jako tomu bylo ještě v loňském roce. To neplatí u pasů bez strojově čitelných údajů. Každé dítě má povinnost mít svůj vlastní pas. Jsou-i děti mladší patnácti let zapsány v pasu rodičů, mohou s rodiči cestovat nadále na jejich doklad, a to až do uplynutí platnosti pasu nebo dosažení věku patnácti let. Pasy dětí do pěti let budou platné pouze jeden rok, k jejich vyhotovení musejí rodiče dodat dvě fotografie. Senát schválil v dubnu letošního roku novelu zákona, podle které nebudou děti do deseti let pravděpodobně od jara příštího roku muset mít pro cesty do zahraničí vlastní cestovní pas. Rodiče by je tak mohli mít znovu uvedeny ve svých pasech. Novela nyní čeká na podpis prezidenta.