Ani tropická vedra nezabránila nastávajícím maminkám, aby přivedly na svět své potomky. Podle zkušených porodních asistentek jsou vedra nebo změny tlaku jakýmsi spouštěčem porodů, a to i předčasných. „Neumím to vysvětlit, ale za ta léta, co v porodnici pracuji, už vím, že když dojde k výrazným klimatickým změnám, rodí se ostošest. Stejné je to i nyní. Jako by si i miminka chtěla užít tepla,“ zhodnotila porodní asistentka jedné z ostravských porodnic Milena Kratochvílová.

Její slova potvrzují i čísla z porodnice ostravské městské nemocnice. Od pondělka 16. července do středečního poledne se zde narodilo čtrnáct nových občánků, z toho dvoje dvojčátka. „Také v dalších dnech očekáváme nárůst porodů,“ řekla vrchní sestra zdejší porodnice Jarmila Dorazilová. Dodala, že v loňském roce se v městské nemocnici do konce června uskutečnilo 665 porodů, letos je jich už 713. „Všechna miminka i maminky jsou i v těchto vedrech zdravé a bez potíží. Samozřejmě, že jim horko vadí, proto to některé maminky řeší tím, že se častěji sprchují, hodně pijí a větrají pokoje,“ dodala Dorazilová.

Jednou z maminek, která ve zdejší porodnici porodila před několika dny a na svět přivedla děti hned dvě, je pětatřicetiletá Martina Bernadová z Bobrovníků. „Doma máme už patnáctiletého syna, teď se nám narodily dvě holčičky. O tom, že to budou dvojčátka, jsem se dozvěděla až před loňským Silvestrem. Nikdy jsme v rodině žádná dvojčata neměli, takže to bylo pro nás překvapení,“ prozradila šťastná maminka, která má být na co hrdá. Její dcery totiž dohromady vážily bezmála sedm kilogramů, což je u dvojčat obdivuhodné.

Jako první přišla na svět Terezka, po ní Klárka. „Ta vedra jsou strašná, ale musím to nějak vydržet. Horko ale zřejmě působí i na holčičky, protože pořád spí,“ dodala paní Martina.

Plné ruce práce mají i v jiných porodnicích. Vítkovická nemocnice hlásí dosud 685 porodů, což je o deset více než loni za stejnou dobu.

„Vzhledem k tomu, že byla porodnice čtrnáct dnů kvůli rekonstrukci uzavřena, je to vlastně více porodů,“ řekla mluvčí nemocnice Simona Součková.