S vysokými teplotami stoupá vynalézavost jedinců, kteří se snaží v těchto horkých dnech zchladit. K tomu se jim skvěle hodí městské kašny, mnohdy jediná místa v Ostravě, kde se dá kromě koupališť nebo vodních nádrží během dne osvěžit.

Kašny jsou však prvkem estetickým a ke koupání nejsou určeny. I přesto, že legislativně nejsou stanoveny požadavky na kvalitu vody, lidé nemají strach a od koupání je to neodradí. „Jedná se o zařízení napojená na veřejný vodovod. V kašnách cirkuluje voda v uzavřeném systému a je za účelem potlačení mikrobiologické a biologické kontaminace preventivně chemicky ošetřována,“ vysvětlila Marie Friedorová z Krajské hygienické stanice v Ostravě. „Je také prováděna pravidelná údržba těchto zařízení, výměna vody dle potřeby nebo čištění, ale žádné z těchto opatření nezahrnuje laboratorní kontrolu k ověření jakosti vody,“ upozorňuje.

K názoru, že kašny nejsou vhodným místem ke koupání, se přiklání také praktická lékařka Marie Manoušková. „Koupání v kašnách rozhodně nedoporučuji, jde o stojatou vodu, ve které se člověk, pokud si do ní sedne, může nakazit bakteriální infekcí nebo chlamydií,“ uvedla. „Nehledě na to, že z kašen pijí holubi a další zvířata,“ dodala. To ale nejsou zdaleka všechna rizika, která v kašnách číhají. Exémem, kožní vyrážkou nebo alergickou reakcí, může reagovat kůže na chemické ošetření vody, proměnlivost vody v důsledku nárazového ošetření nebo znečištění. Nebezpečí představují také ostré předměty, které lidé do kašen odhazují. Klasickým příkladem jsou rozbité skleněné láhve, o které se člověk snadno pořeže.