VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úředníci vyřizují stovky povolení na studny, bude to trvat rok

OSTRAVA - Novelizovaný vodní zákon, který mimo jiné ukládá nové povinnosti majitelům studní, přinesl práci většině městských úřadů v Moravskoslezském kraji. Úředníci pracovali v přesčasových směnách, odbory životního prostředí zavalené telefonáty a formuláři museli radní posílit o další pracovníky.

22.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Horsinka Adolf

Vypršení některých termínů k prvnímu červenci přitom pro města nic neznamená, na mnoha úřadech budou celou agendu zpracovávat ještě nejméně rok. Část z nich přitom soudí, že jde jen o zbytečné papírování a přidávání práce úředníkům pod zástěrkou ochrany životního prostředí.

"Zatím se to jeví jako zbytečné nařízení, které nic neřeší. Někteří lidé nás už obvinili, že je honíme kvůli budoucímu zdanění," řekla mluvčí krnovské radnice Dita Círová. Ani podle bohumínské radnice nepřinese složité martyrium příliš užitku. "V obcích jsou důležitější problémy, které se musí řešit," dodal starosta Bohumína Petr Vícha.

Naopak podle bruntálských úředníků má povolování studní své opodstatnění například při sousedských sporech. Například když nebude nějaký čas pršet a majitel studny bude mít obavy z nedostatku vody, může dosáhnout toho, že sousedova nepovolená studna bude odstraněna. "Černý odběr ani černou stavbu nelze chránit prostřednictvím úřadů ani soudů," uvedla Eva Bártková z odboru životního prostředí v Novém Jičíně.

Návaly lidí začátkem prázdnin pominuly, v kancelářích mají ale stále plné ruce práce. "Evidujeme kolem 1500 žádostí. Zatím jsme vyřídili asi stovku, dalších 120 je přerušených, protože lidé musí doložit další podklady," řekl mluvčí Opavy Jan Šindler.

V menších městech dosud vodohospodářskou agendu vyřizoval jen jeden pracovník, ke kterému začalo na začátku roku chodit denně až 70 žadatelů. "Zvládnout to bylo velmi náročné, s povolováním septiků a kanalizací proto začali pomáhat i kolegové ze stavebního odboru," řekla mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová. Odbor životního prostředí dočasně posílili i v dalších městech, například v Novém Jičíně nebo Frýdku-Místku. Novinky v zákoně totiž mění pravidla hry nejen pro majitele studní, ale i pro lidi či firmy, kteří vodu vypouštějí například z domácích čistíren nebo myček.

Kampaň ministerstva zemědělství dosud oslovila jen část majitelů studní, podle odhadů odborníků si zatím nevyřídilo potřebné povolení 30 až 60 procent lidí, kteří by jej měli mít. Některá města však podobné počty neřeší. "Nevíme. Věštit neumíme a při personálním obsazení úřadů obcí s rozšířenou působností je myšlenka na systematickou kontrolu přinejmenším úsměvná," upozornil vedoucí bruntálského odboru životního prostředí a zemědělství Vladimír Procházka.

Celé věci údajně ublížily nepřesné informace médií. Ty podle úředníků vyplašily běžné občany, zatímco zákon byl vytvořen především pro podnikatele a další právnické osoby. Nakonec ale roli médií hodnotí pozitivně. "Většina občanů už ví, že existuje vodoprávní úřad a že je nutné mít příslušná povolení. Možná ubude lidové tvořivosti a lidé si uvědomí, že i s vodou je nutné začít hospodařit a šetřit," řekl Procházka.

Platné povolení musí mít každý, kdo odebírá podzemní nebo povrchovou vodu, například u rodinného domu nebo na chatě, i ten, kdo do těchto vod vypouští odpadní vodu. Kdo platné povolení nemá nebo mu končí jeho platnost, musí si ho vyřídit či prodloužit na příslušném vodoprávním úřadě, tedy na odboru životního prostředí obce s rozšířenou působností. Výjimkou jsou studny vybudované před rokem 1955, ty povolení mít nemusejí. Podrobnější informace je možné najít na internetových stránkách www.zanikpovoleni.cz.

22.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 20 510 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Všeobecná zdravotní sestra - odlehčovací pobytová služba. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20510 kč, mzda max. 30020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: DPS Hladnovská 757/119a, Ostrava - Muglinov, Kontakt: Požadované doklady s životopisem prosím zašlete na e-mail: dkolkova@slezska.cz Požadované doklady:, - životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech, - kopie dokladu o dosaženém vzdělání, - výpis z rejstříku trestu bude vyžadován až při nástupu nového pracovníka, , Charakteristika činnosti:, - pracuje se zdravotnickou dokumentací uživatelů služby, zajišťuje evidenci, kontrolu, manipulaci a úschovu léčivých přípravků, zdravotnických prostředků a dbá na jejich dostatečné zásoby,, - zajišťuje rehabilitační ošetřovatelství, včetně prevence poruch imobility klientů,, - provádí nácvik sebeobsluhy klientů směřující ke zvýšení jejich soběstačnosti, , - sleduje fyziologické funkce a stav klientů, prevenci proleženin, rozdělení stravy klientů podle diet a dbá na jejich dodržování,, - zajišťuje doprovod klientů na odborná vyšetření, , - podílí se na činnostech spojených s přijetím klienta na oddělení, , - poskytuje pomoc při vyřizování běžných záležitostí klientů (komunikace s lékaři, objednávání odborných vyšetření, léků, zdravotnických a kompenzačních pomůcek, vyzvedávání léků v lékárně pro klienty atd.), , Požadavky:, - bezúhonnost , - svéprávnost , - odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné zdravotní sestry bez odborného (lékařského) v režimu zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních)., , Zaměstnanecké výhody: stravenky, osobní příplatek, příspěvek na dovolenou, čtvrtletní odměny, příspěvek na penzijní či životní pojištění. Pracoviště: Statutární město ostrava, dps ostrava - muglinov, Hladnovská, č.p. 757, 712 00 Ostrava 12. Informace: Darina Kolková, +420 602 369 430.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ce - příjem objednávek. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - příjem telefonických/e-mailových objednávek, - komunikace se zákazníky v rámci ČR, - zpracování požadavků a řešení problémů zákazníků, - zpracování admin.úkolů při zadávání objednávek, , Očekáváme:, - dobrou uživatelskou práci na PC, - znalost informač.systému Helios výhodou, - týmového ducha, - klidné,příjemné vystupování, - schopnost samostatného uvažování, zodpovědnost, - pečlivost,spolehlivost, , Nabízíme:, - příjemné pracovní prostředí, - stabilní zázemí, , Zaměstnanecké benefity: stravenky, firemní produkty za zvýhodněné ceny. Pracoviště: Vipor s.r.o., Vřesinská, č.p. 2232, 708 00 Ostrava 8. Informace: Lenka Machallová, +420 595 694 230-1,731 494 824.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč

Technici dispečeři v elektronice Technik/čka elektronik/čka v elektroakustice. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Čs. legií 148/14, Moravská Ostrava, Přihlášky zasílat do 15. 6. 2018 nebo e-mailem adam.spinka@ndm.cz, technika@ndm.cz, Pokud nás Vaše přihláška do VŘ zaujme, budeme Vás kontaktovat. Stanislav Muntág, technický šéf NDM, 603 414 783. Adam Špinka, vedoucí zvuku NDM, 739 302 849., , Požadavky: , -VŠ nebo SŠ elektrotechnické se zaměřením na slaboproud, -odborné technické dovednosti v oboru audio a videotechnických záznamů , -odborné technické dovednosti v oboru audio a videotechnických systémů, -navrhování a provádění modernizace technických prostředků, -schopnost provádět odbornou údržbu speciálních zařízení a elektronických systémů, -znalost práce s technikou pro zpracování zvuku a obrazu výhodou, -trestní bezúhonnost, -vyhovující lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k práci, , Zaměstnanecké výhody:, Podnikové stravování, dovolená navíc, zajištění ubytování., PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení.. Pracoviště: Národní divadlo moravskoslezské, příspěvková organizace, divadlo jm, Čs. legií, č.p. 148, 702 00 Ostrava 2. Informace: Stanislav Muntág, +420 603 414 783,739 302 849.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha jeřábů 20 000 Kč

Obsluha jeřábů, zdvihacích a podobných manipulačních zařízení Jeřábník/ce sk. A (mostový jeřáb ovládaný z kabiny). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Kontakt: emailem, telefonicky 8-17 hod. pondělí až pátek, , Požadujeme:, Platný jeřábnický průkaz sk. A podmínkou (mostový jeřáb ovládaný z kabiny) + praxe na těchto jeřábech, , Ochota pracovat ve směnném provozu podmínkou (12 hodinové směny od 6-18 hodin a od 18 hod do 6:00 h - v režimu krátký/ dlouhý týden), , Zkušenosti s expedicí na kamiony a železniční vozy výhodou, Praxe v těžkém provoze výhodou, , Nástup možný ihned, , Nabízíme, Příspěvek na penzijní/životní pojištění, nebo Multi sport kartu ve výši 1.200,- měsíčně., Závodní stravování, Týden dovolené navíc, Pracovní smlouva do kmenového stavu na dobu určitou (6 měsíců s možností prodloužení na dobu neurčitou), , Benefity: Příspěvek na penzijní/životní pojištění 1.200,- měsíčně, závodní stravování s dotací zaměstnavatele. Pracoviště: Vítkovice steel, a.s. - ostrava, Štramberská, č.p. 2871, 703 00 Ostrava 3. Informace: Martina Stupková, +420 725 920 154vPo-Pá8-17hod..


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Záchrana fanouška
7

Fanouška Brna zavalila hozená toaleta. Skončil v nemocnici

Český běh žen.Závod na 10 kilometrů
1 21

OBRAZEM: Tisíce žen běžely ulicemi Ostravy

AKTUALIZOVÁNO

Baníkovce zastavil až kordon těžkooděnců

Ostrava – Dramatická situace, kterou naštěstí policie předvídala, nastala v sobotu po skončení fotbalového utkání Baník-Brno.

Frontman Kapela Mirai: Zpívat mohu jen v jazyce, v němž dokážu i kriticky myslet

V posledních dvou letech se kapela Mirai etablovala na špici celé české hudební scény. O cestě na vrchol i úmyslu zůstat u hudby v češtině se v rozhovoru pro Deník rozpovídal Mirai Navrátil, frontman kapely.

Vítkovice dostaly čtyřku a sestupují. "Jsme smutní," řekl kouč Grmela

Ústí nad Labem – Poslední krok neudělali. Fotbalisté Vítkovic prohráli páteční utkání závěrečného 30. kola v Ústí nad Labem vysoko 0:4 a s definitivní platností sestupují z druhé ligy.

Sazeničky na zahrádku? Nebo na balkon do truhlíku

Dát do země sazeničku rajčat nebo třeba feferonky a vypěstovat si vlastní úrodu? Lákavá představa, a nejen pro ty, kdo bydlí v rodinných domcích a mají své vlastní zahrádky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT